12.03.2019 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„Správny impulz pre vašu úrodu“

„Registrácia fungicídneho prípravku Propulse® odštartovala v roku 2015 do repky a horčice, v roku 2019 do slnečnice, kukurice a maku s predpokladom, že bude registrovaný aj do ďalších plodín,“ uviedol Ing. Ján Hanuska zo spoločnosti Bayer k potenciálu prípravku Propulse, ktorý účinkuje proti širokému spektru patogénov.

Odlišné mechanizmy účinku

Propulse® obsahuje dve účinné látky fluopyram zo skupiny SDHI a prothioconazole, pričom každá pôsobí na inom mieste patogéna (blokujú tvorbu energie a biosyntézu ergosterolu). Fluopyram pôsobí systémovo, preventívne a kuratívne. V pokusoch zameraných na ošetrenie slnečnice bol prípravok Propulse aplikovaný v dvoch dávkach 0,8 litra na hektár - prvýkrát v období 4 - 8 listov, druhýkrát na začiatku kvitnutia. Výsledkom ošetrenia bola zelená listová plocha v porovnaní s kontrolným variantom, ktorý bol výrazne poškodený alternáriovou škvrnitosťou. V prípade dávky 1 liter na hektár vo fáze 4 až 8 listov bol výsledok obdobný, porast bol ku koncu augusta zelený, bez prítomnosti chorôb. V prípade bielej hniloby sa hodnotila účinnosť ošetrenia na úboroch. Vo variantoch s aplikáciou Propulse na začiatku kvitnutia slnečnice boli dosiahnuté preukázateľne najlepšie výsledky v porovnaní s ďalšími štandardne používanými účinnými látkami. V slnečnici je Propulse zaregistrovaný proti piatim chorobám, okrem už spomenutých, je registrovaný aj proti fómovej škvrnitosti, diaportovej škvrnitosti a plesni sivej. Ako uviedol J. Hanuska na základe viacročných pokusov s fungicídnym ošetrením slnečnice sa v posledných rokoch výraznejšie presadzuje aplikácia na začiatku kvitnutia s celkovo lepším úrodovým efektom. „Nie je však možné zavrhnúť aplikáciu v 4 - 8 listoch, pretože oba termíny priniesli v priemere navýšenie úrody o 0,4 - 0,42 tony z hektára,“ dodal k výsledkom.

Podľa J. Hanusku, tam, kde nie je riziko silnejšieho infekčného tlaku, si môže pestovateľ dovoliť jednu aplikáciu na začiatku kvitnutia v dávke jeden liter na hektár.

Skúsenosti s ošetrením repky, kukurice a maku

Skúsenosti praxe s prípravkom Propulse v ošetrovaní repky sú niekoľkoročné. V repke je zaregistrovaný proti štyrom závažným chorobám - bielej hnilobe, alternáriovej škvrnitosti, fómovej hnilobe a plesni sivej. Podľa J. Hanusku, Propulse prekonáva súčasné štandardy ošetrenia v prípade aplikácie na začiatku kvitnutia aj v plnom kvete. „Nemá len nadpriemernú účinnosť proti bielej hnilobe – najzávažnejšej choroby repky, ale aj vplyv na úrodu s až 12 percentným navýšením (podľa výsledkov v pokusoch) pri aplikácii v plnom kvitnutí,“ uviedol J. Hanuska.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down