18.02.2014 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SR nevyhovuje nový model EÚ na propagáciu domácich produktov

Slovenská republika má námietky voči návrhu EÚ o novom modeli propagácie poľnohospodárskych výrobkov, pretože znevýhodňuje našich výrobcov. V Bruseli to v pondelok po ukončení Rady EÚ pre poľnohospodárstvo uviedol minister pôdohospodárstva SR Ľubomír Jahnátek.

 BRUSEL. Minister zdôraznil, že návrh novej smernice je skôr modelom, šitým pre veľké potravinárske podniky, a viac vyhovuje starším členským štátom EÚ. Pripomenul, že terajší model je výhodný pre našich prvovýrobcov a potravinárov, nakoľko sami na účely propagácie svojich výrobkov dávajú 20 percent z celkovej sumy, pričom štát prispeje 30-percentnou čiastkou, a zo zdrojov EÚ ide na tento účel 50 percent zdrojov.

Základný rozdiel medzi súčasným a novým modelom propagácie produkovaných výrobkov je vo vyššej finančnej záťaži pre potravinárov.

"Po novom musí dať výrobca na propagáciu 40 percent a EÚ 60 percent, čiže štát je z tohto financovania mimo, čo je dobré pre štátny rozpočet, ale vzhľadom na ekonomickú silu našich potravinárov je to neprijateľný model," zhodnotil situáciu šéf slovenského agrorezortu.

Minister dodal, že nový model propagácie vlastných výrobkov nevyhovuje záujmom SR ani z hľadiska teritoriálneho zamerania. Európska komisia totiž navrhuje, aby až 70 percent z objemu propagácie bolo využitých v tretích krajinách, čiže mimo priestoru EÚ.

"To pre Slovensko nerieši problém. Nemáme tak veľa potravín s potrebou propagácie vonku. My potrebujeme najmä propagáciu doma, na Slovensku, a preto navrhujeme, aby to bolo na úrovni 50 percent ku 50 percentám. Z celkového pohľadu na novú smernicu si myslíme, že tento model nie je pre Slovensko veľmi prospešný," skonštatoval Ľ. Jahnátek. Minister dodal, že nový model vyhovuje viac veľkým potravinárskym koncernom ako našim menším producentom.
V tomto smere má Slovensko rovnakú pozíciu s ostatnými krajinami Vyšehradskej štvorky ako aj s Bulharskom, Rumunskom a Slovinskom. Tieto štáty pripravili
pre EK spoločnú deklaráciu, a exekutíva EÚ sa týmto oficiálnym dokumentom bude musieť pri hľadaní kompromisného stanoviska s Radou zaoberať. Ľ. Jahnátek v tejto súvislosti upozornil, že komisia automaticky nezavrhuje ani názory menších krajín.

Jaromír Novak, spravodajca TASR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down