17.03.2015 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SR pomáha pri príprave nariadenia EÚ o ekologizácii poľnohospodárstva

Slovensku sa už v rámci návrhov na ekologizáciu poľnohospodárstva podarilo presadiť niekoľko pracovných bodov, ktoré boli zahrnuté do pripraveného nariadenia Európskej komisie (EK). To by malo začať platiť od 1. januára 2018, ak sa však členské štáty nedohodnú, hrozí jeho stiahnutie, upozornila štátna tajomníčka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Magdaléna Lacko-Bartošová.

      BRATISLAVA. Predstaviteľka slovenského agrorezortu v rámci zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Bruseli uviedla, že dnešné diskusie boli zamerané na tému ekologického poľnohospodárstva, o ktorom už členské štáty diskutujú vyše roka a cez tri polročné predsedníctva v EÚ.
      Pripomenula, že SR v súčasnej pozícii krajiny predsedajúcej Vyšehradskej štvorke (V4) už dávnejšie pripravila k tejto téme spoločnú deklaráciu a niektoré body z tohto dokumentu boli v Rade akceptované a zahrnuté aj do pozmeňujúceho textu nariadenia, ktoré pripravuje Európska komisia.
      "Čo je dôležité pre nás, je otázka zmiešaných fariem," zdôraznila Lacko-Bartošová jeden z aspektov ekologizácie európskeho poľnohospodárstva.
      Ide o farmy, na ktorých sa paralelne realizuje ekologická výroba. Požiadavka na podporu zmiešaných fariem už bola premietnutá do textu Rady, ako však pripomenula Lacko-Bartošová, súbežne s členskými štátmi únie o tomto návrhu rokuje aj Európsky parlament (EP) a odtiaľ prichádzajú správy, že europoslanci zmiešané farmy veľmi nepodporujú. Kompromis sa bude musieť dosiahnuť v rámci trialógu, rokovaniami medzi Radou, komisiou a EP.
      Lacko-Bartošová spresnila, že dnes sa na Rade ministrov hovorilo najmä o nepovolených látkach v ekologických produktoch, čo sa týka rezíduí v pesticídoch, kde sa členské štáty vyjadrili k tomu, či chcú povolené limity, alebo nulový limit pre rezíduá.
      "Slovensko zastáva názor, že v ekologických produktoch by sa nemali vyskytovať rezíduá pesticídov," povedala Lacko-Bartošová. Konzumenti, ktorí sa rozhodnú pre ekologické výrobky, tak robia pre ich vyššiu hygienickú kvalitu.
      Ako dodala, členské štáty budú musieť nájsť odpoveď na otázku, že ak sa rezíduá v pesticídoch nájdu, ako sa vyrieši certifikácia takýchto produktov a ich predaj na trhu.
      Ďalším problémom na doriešenie je podľa nej otázka vykonávania kontrol na zmiešaných farmách. SR trvá na tom, aby sa kontroly vykonávali každý rok a u každého subjektu. Niektoré krajiny presadzujú aj možnosť analýzy rizika, proti čomu Slovensko nenamieta, ale iba ak budú nad rámec každoročných kontrol.
      Podľa slov štátnej tajomníčky na Slovensku platí, že ekologická výroba na zmiešaných farmách musí vystupovať ako samostatný celok aj s účtovníctvom, a preto je slovenský kontrolný systém na nariadenie EÚ dobre nastavený.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down