05.02.2018 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Srbsko prehlbuje spoluprácu s FAO a s EBOR

Predstavitelia Ministerstva poľnohospodárstva, lesníctva a vodného hospodárstva Srbska, Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) sa na nedávnom stretnutí dohodli na podpise Memoranda o porozumení. Vyjadrili tým ochotu i záväzok partnerov spolupracovať pri rozvoji srbského agropotravinárskeho sektoru.

BELEHRAD. Srbský minister poľnohospodárstva Branislav Nedimovic označil partnerstvo jeho krajiny s FAO a s EBOR v posledných rokoch za prínosné, a vyzdvihol novú dohodu, o ktorej vyhlásil, že „potvrdzuje vzájomnú ochotu a pokračujúci záujem o využívanie spoločných síl na vybudovanie efektívnejšieho, udržateľnejšieho, inkluzívnejšieho a konkurencieschopnejšieho
agropotravinárskeho systému v Srbsku“.

Podpora srbského exportu

Srbská produkcia zrnovín a olejnín je pre národnú ekonomiku kľúčová, pretože tento sektor zamestnáva vyše 180 tisíc ľudí a výraznou mierou sa podieľa na príjmoch z exportu. Srbsko sa dokonca stalo jedným z najväčších exportérov kukurice v Európe.

Napriek priaznivým trendom v tomto sektore sa však Srbsku doposiaľ nepodarilo naplno preniknúť na svetové trhy.

Na základe novej dohody budú FAO a EBOR pokračovať v podpore snáh o zvýšenie srbského exportu. Časť z tejto snahy bude spočívať v podpore kapacít Srbskej asociácie producentov zrnovín pri tvorbe trhových analýz a odhaľovaní tých obmedzení v infraštruktúre a v logistike, ktoré spomaľujú rast produkcie a obchodu.

„Srbskí producenti a obchodníci majú veľký potenciál ohľadne prístupu na nové trhy, vrátane trhov Blízkeho východu, Stredného východu a Ázie,“ povedal Miljan Zdrale, regionálny vedúci agrárneho obchodu v organizácii EBOR pre strednú a juhovýchodnú Európu.

„FAO a EBOR budú pokračovať v poskytovaní technickej podpory pri dosahovaní zhody s obchodnými požiadavkami, v podpore dialógu medzi verejným a súkromným sektorom v oblasti produkcie zrnovín ako aj v podpore pravidelného odovzdávania informácií a účasti na medzinárodných obchodných podujatiach.“

Spojenie medzi kvalitou a pôvodom

FAO a EBOR hľadajú možnosti na to, ako rozšíriť ich podporu pri rozvoji exportu aj na iné poľnohospodárske produkty, akými sú napríklad známe srbské maliny Arilje.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down