04.08.2015 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Srbsko zvyšuje vývoz potravín do Ruska

Srbsko úspešne vypĺňa medzery na ruskom trhu spôsobené ukrajinskou krízou. Na svojom portáli informuje o tom spravodajský kanál Českej televízie ČT24. Svojimi potravinami nahrádza tie z Európskej únie (EÚ), ktoré v súčasnosti nesmerujú na Východ.

BELEHRAD. Odborníci odhadujú, že export poľnohospodárskych produktov z Balkánu čoskoro prekročí hranicu 500 miliónov USD (456,58 milióna eur) ročne. A optimistickí sú aj regionálni ovocinári. Podľa nich sa vývoz ich produktov do Ruska môže ešte najmenej o tretinu zvýšiť.
Na raste vývozu do Ruska zarábajú nielen pestovatelia, ale aj celé srbské hospodárstvo. Napríklad stavebné firmy podnikateľa Branislava Grujiča stavajú kancelárie a byty nielen v Belehrade, ale aj v Petrohrade a v Moskve. "Ruskú odpoveď na sankcie a protisankcie sme tu v Srbsku videli ako dobrú príležitosť, aby sme prevzali časť ruského trhu," povedal jeden z najbohatších Srbov.
Podľa Grujiča mohlo Srbsko šancu využiť lepšie. "Keď prídete do Ruska, do Moskvy, a prejdete sa po reštauráciách a hoteloch, vidíte, že množstvo tovaru je hlavne z Južnej Ameriky alebo z Ázie. Ruský trh je aj napriek tomu pre Srbsko zásadný. Vlani stúpol predaj poľnohospodárskych výrobkov o dve tretiny. V roku 2013 ich predalo do Ruska za 183 miliónov a vlani za 308 miliónov USD.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down