Stabilita alebo intenzita? S hybridmi Artesian môžete mať oboje.

Syngenta uviedla v minulom roku na trh novú genetiku suchovzdorných hybridov kukurice Artesian. Ich hlavné vlastnosti možno zhrnúť jednoducho: „V dobrom roku sypú nadpriemerne, v tom zlom - suchom dokážu veľmi výrazne prekonávať štandardné hybridy.“

Stále však zostáva otázkou, čo sa mi viac oplatí? Mať intenzívny hybrid v roku kedy je nadúroda a ceny sú nízke alebo univerzálny hybrid, ktorý ma podrží nielen keď je dobré počasie ale i vtedy keď je suchá sezóna a výkupné ceny kukurice budú vyššie? Nenadarmo sa hovorí, že najlepšie je mať slušnú úrodu v zlom roku a toto tvrdenie je až neuveriteľne pravdivé.

 

SY Zephir (FAO 360, zrno)

Klenot na vašich poliach

Hybrid SY Zephir si mohlo niekoľko zákazníkov vyskúšať už v minulej sezóne, ale plný predaj začína až v tomto roku. Ide o materiál genetiky Artesian, ktorého hlavnou prednosťou je stabilita úrody (veľmi podobná ako NK Thermo). Dosahuje ju aj na vlahovo a pôdne horších stanovištiach (napr. piesky). Súčasne reaguje dobre na intenzifikáciu. SY Zephir sa vyznačuje silným stay-green efektom a veľmi dobre reaguje aj na vyšší výsevok okolo 80-85 tis. semien/ha. Testovali sme ho aj v siláži, kde taktiež podáva špičkové výkony. V slovenských poloprevádzkových pokusoch v roku 2016 bol zaradený na 11-tich lokalitách s priemernou úrodou 13,53 t/ha. V technický pokusoch na staniciach ÚKSÚP dosiahol priemernú úrodu 15,38 t/ha. Dôkazom jeho stability sú aj výsledky z Maďarska a Rumunska, kde SY Zephir potvrdzuje svoju príslušnosť k suchovzdornej genetike Artesian. Ďalšou veľkou výhodou je pre pestovateľov morenie insekticídnym prípravkom Force 20 CS, ktoré je na osive tohto hybridu dodávané zdarma a v porovnaní s konkurenčnými moridlami sa jedná o úsporu desiatok eur na hektár.

Pre zaujímavosť prinášame úrodové výsledky hybridu Zephir z niektorých lokalít v roku 2016.

Úroda SY Zephir, r. 2016

Lokalita Úroda v t/ha
Bíňovce 14,43
Palárikovo 15,21
Lúčnica 15,09
Komoča 13,40
Vráble 14,52
Rybany 12,99
Jasová 13,16
Sokolce 14,10

 

SY Zephir, šúľky sú dopelené až po špičku

 

SY Photon (FAO 300, zrno)

Majstrovský výkon fotosyntézy

 

SY Photon je veľmi zaujímavý materiál, hoci jeho FAO je 300. Dokáže podávať výkony na úrovni hybridov s FAO 350 a jeho veľkou prednosťou je nižšia zberová vlhkosť. Tento materiál je taktiež pestovaný v Maďarsku a Rumunsku a rovnako ako SY Zephir je cenený pre svoje stabilné a vyrovnané výkony. V roku 2016 bol SY Photon zberaný na 11-tich poloprevádzkových pokusoch, kde dosiahol priemernú úrodu 13,22 t/ha a patril vždy k materiálov s najnižšou zberovou vlhkosťou. V technických pokusoch (lokality Haniska, Želiezovce, Veľký Meder, Báhoň) dosiahol priemernú úrodu 14,56 t/ha so zberovou vlhkosťou v priemere o 1,5-2,0 % nižšou ako hybridy s FAO 350-370.

 

SY Photon v lokalite Komoča

 

SY Fenomen (FAO 270, zrno)

Fenomenálna sila pre zisk vody

Tretím mušketierom zo skupiny Artesian je hybrid SY Fenomen. Je síce zo všetkých troch najskorší, ale už v prvom roku presvedčil o veľmi dobrej výkonnosti a tiež bezkonkurenčnej zberovej vlhkosti. Hybrid bol v minulom roku registrovaný v ČR. Zberovú vlhkosť dosahoval na úrovni hybridov s FAO 230, čo z neho spravilo špičkový materiál z hľadiska ekonomiky pestovania a možnosti skoršieho zberu. V našich poloprevádzkových pokusoch na 8 lokalitách a v intenzívnej minuloročnej sezóne a konkurencii hybridov s FAO niekedy až 500, dosiahol priemernú úrodu necelých 13 t/ha. Jeho kvalitu potvrdila predovšetkým vlhkosť, ktorá bola v priemere o 3-5% nižšia oproti ostatným hybridom. V technických pokusoch dosiahol SY Fenomen priemernú úrodu 14,53 t/ha.

 

Ostatné novinky 2017

SY Dartona (FAO 350, zrno) – hybrid so špičkovým potenciálom úrody zrna. Vhodný na lepšie a stredne dobré stanovištia. V roku 2014 sa stal víťazom štátnych odrodových skúšok a dostal slovenskú registráciu.

SY Welas (FAO 230, siláž) – tri roky po sebe sa stal najvýkonnejším silážnym materiálom v českých štátnych odrodových skúškach. Vyniká aj veľmi dobrou suchovzdornosťou a obsahom škrobu. Je vhodný aj pre neskorú sejbu po zbere raže či lucerny na zeleno.

SY Werena (FAO 200, siláž) – mladšia sestra hybridu SY Welas, vhodná aj do podhorských oblastí. Veľmi vysokú úrodu hmoty potvrdzuje v českých registračných skúškach. V Poľsku má dokonca aj registráciu na zrno.

Radi by sme všetkým pestovateľom popriali šťastnú ruku pri výbere správneho hybrid. Nie vždy platí, že risk je zisk, v poľnohospodárstve obzvlášť. Naše portfólio ponúka možnosti pre všetky oblasti pestovania o čom sa môžete sami presvedčiť. Do nadchádzajúcej sezóny prajeme veľa pestovateľských úspechov a aby úsilie, ktoré je venované pestovaniu plodín malo koncovku v podobe priaznivých cien komodít.

Autor: Ing. Vojtěch Kocurek Ph.D., Syngenta Czech and Slovakia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *