24.06.2014 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štart tohtoročnej žatvy

Zberom ozimného jačmeňa sa vo viacerých produkčných regiónoch juhozápadného, južného a východného Slovenska začala tohtoročná žatva.

BRATISLAVA. Podľa hovorcu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislava Nemca z dlhoročných roľníckych skúseností vyplýva, že štart žatvy pred sviatkom Petra a Pavla, teda pred 29. júnom, nebýva z hľadiska množstva a ani kvality úrody optimálny. Ako sa to však premietne do tohtoročných žatevných výsledkov v Slovenskej republike, to sa podľa SPPK na začiatku zberových prác odhaduje len veľmi ťažko. Vlaňajšok priniesol štandardné hektárové úrody obilnín, a repka dokonca zaznamenala desaťročný rekord s priemerom 2,81 tony/ha.
"Prvé informácie z regiónov naznačujú rozkolísanosť údajov, ktorá bude asi  charakteristická pre celú tohtoročnú žatvu," avizoval predseda SPPK Milan Semančík. Podľa neho bola aktuálna sezóna plná poveternostných zvratov. Mierna zima a skorý nástup jari spôsobili premnoženie škodcov, ktorých likvidácia poľnohospodárom zvýšila pestovateľské náklady.
 Podľa M. Semančíka sa okrem toho v marci a v apríli na viacerých miestach začal prejavovať vlahový deficit v pôde, zapríčinený aj absenciou vody z topiaceho sa snehu, ktorý na väčšine polí chýbal. V máji však prišlo k ochladeniu a k intenzívnejšej zrážkovej činnosti, čo tento nedostatok do určitej miery eliminovalo. V júni však produkčné regióny zaznamenali opäť len minimálne dažde a teploty začali vykazovať tropické hodnoty. V ostatných dňoch sa mierne ochladilo, ale sucho v týchto oblastiach zväčša pretrváva a meteorológovia v najbližšom období nepočítajú s väčšími a s trvalejšími zrážkami.
 "Oficiálne osevné plochy zatiaľ neboli zverejnené, ale nepredpokladáme, že by v nich v porovnaní s vlaňajškom došlo k dramatickým zmenám," uviedol M. Semančík.

Z oficiálnych minuloročných údajov Štatistického úradu SR podľa M. Semančíka vyplýva, že zberová plocha pšenice dosiahla necelých 368 000 hektárov (ha), raže 22 000 ha, jačmeňov 121 000 ha a ovsa takmer 14 000 ha. Repka olejná sa vlani zberala z celkovej výmery 137 000 ha.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down