10.09.2013 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Šťastie

Nielen odborníci, ale aj laici majú radi rôzne porovnávania a tabuľky. Jednu takú tabuľku sme v týchto dňoch našli aj v Správe o šťastí vo svete, ktorá vzníkla na objednávku OSN. Výskumníci dostali za úlohu zistiť "mieru šťastia" v 156 krajínách.

Kde koho na Slovensku tým možno nepotešíme, ale zo spomenutého prieskumu, uskutočneného v rokoch 2010 až 2012, vyšli najlepšie obyvatelia Dánska. Slovensko sa v tomto prieskume umiestnilo na 46. mieste, Poľsko na 51. mieste, Maďarsko na 110. mieste. Z krajín V-4 najlepšie obstála ČR, ktorej patrí 39. priečka.
Medzi prvými deviatimi "najšťastnejšími krajinami" je pritom až päť štátov z blahobytného severu Európy. Autori štúdie však pripomínajú, že aj keď väčšina "šťastných štátov" patrí zároveň aj k najbohatším, oveľa dôležitejším faktorom šťastia ako HDP či výška priemernej mzdy sú také atribúty, ako osobná sloboda či podpora zo strany spoločnosti.
V súvislosti s vyššie uvedenými faktami by bolo určite zaujímavé vedieť, aký podiel na víťazstve Dánska mali dánski farmári. A ako by asi vyzeral rebríček šťastia, ak by sa podobný prieskum robil medzi poľnohospodármi "dvojrýchlostnej" Európskej únie...
BOHUMIL URBÁNIK

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down