08.09.2014 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štát by mal podporovať rodinné podniky, pomohlo by to vidieku

Rodinným podnikom na Slovensku chýbajú jasné pravidlá. Podľa generálnej sekretárky Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ) Violy Kromerovej by ich zakladanie vyriešilo zamestnanosť najmä na vidieku.

      "Veľkú väčšinu, až okolo 80 % podnikov na Slovensku, tvoria mikrofirmy s jedným, maximálne tromi ľuďmi. Zastupujeme samostatne zárobkovo činné osoby, hlavne remeselníkov. Štát by mohol podporiť a zvýhodniť rodinné podniky v tejto oblasti podnikania, ale aj v cestovnom ruchu, podporovať najmä rodinné farmy. Keby si štát chcel určiť svoje priority, v ktorých oblastiach chce doplniť cestovný ruch, tak tam by sa krásne dali rodinné veci robiť formou udeľovania licencií, zjednodušením daňových, účtovných a odvodových povinností," domnieva sa Kromerová. Pripomenula tiež, že SŽZ v minulosti už presadzoval zákon o rodinnom podnikaní.
      "Presadili sme, že rodinný príslušník môže pomáhať vo firme, čo je obvyklé a normálne. Podarilo sa presadiť aj inštitút spolupracujúcej manželky, kedy živnostníkovi môže jeho manželka pomáhať," spomenula. Podľa nej je to však ešte vždy málo. BRATISLAVA. "Udeľovanie licencií a organizované rodinné podnikanie by bolo len v prospech spoločnosti, najmä v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou a podmienkami na rozvoj cestovného ruchu," doplnila. Pripomenula tiež podniky miestneho hospodárstva, ktoré kedysi boli na dedinách. "Rodinné podnikanie by sa mohlo rozvíjať formou družstiev alebo obecných podnikov a obec by prevzala za tieto podniky rôzne administratívne povinnosti."
      Podpora malého a stredného podnikania na Slovensku podľa riaditeľa Inštitútu zamestnanosti Michala Páleníka nie je ideálna, dokonca ju označil za "veľmi zlú", keďže štát pri výbere odvodov a daní im situáciu skôr sťaží, než uľahčí.
      "V júni sa objavovali správy o tom, aby si živnostníci prepočítali odvody do Sociálnej poisťovne namiesto toho, aby ja ako živnostník som dal Sociálnej poisťovni povolenie na inkaso a tá si platby vypočítala a stiahla sama," skonštatoval Páleník.
      V agrosektore podľa neho chýba inštitúcia, cez ktorú by sa malí a strední podnikatelia dokázali dostať k eurofondom, na ktoré majú nárok. "Zvládajú to veľké firmy, lebo na túto agendu majú ľudí, ktorí si legislatívu naštudujú a sú ochotní vypĺňať tlačivá. Malý farmár je takto odrezaný od agrodotácií, keďže nie je schopný sledovať a napĺňať podmienky," skonštatoval pre TASR. Poľsko uviedol ako príklad, kde k drobným podnikateľom pristupujú ústretovo. "Malí farmári v Poľsku, na rozdiel od našich, sa k dotáciám dostávajú ľahšie," dodal.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down