14.09.2020 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štát ide radikálne zvýšiť náklady na recykláciu

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pre výrobcov spotrebného tovaru vrátane potravín a maloobchodníkov, ktorí počas prvej vlny pandémie "bojovali v prvej línii", pripravuje niekoľkonásobné zvýšenie recyklačných poplatkov, a to bez prechádzajúcej diskusie, riadneho pripomienkového konania, navyše s okamžitou účinnosťou.

BRATISLAVA. Ako ďalej uviedla v stanovisku Potravinárska komora Slovenska (PKS), v júni predstavilo MŽP SR v rámci pripomienkového konania novelu vyhlášky, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch, v ktorej sa okrem iného navrhuje zmena systému nastavenia štandardov zberu, doplnenie podmienky primeranej donáškovej vzdialenosti a zahrnutie do triedeného zberu aj odpadov u podnikateľských subjektov. Potravinárske spoločnosti vzniesli podľa PKS v rámci pripomienkového konania zásadné pripomienky, pričom doteraz neboli prerokované v rozporovom konaní.
Začiatkom septembra MŽP informovalo zástupcov zamestnávateľských zväzov o príprave zákona, ktorý bude stanovovať minimálne poplatky na triedený zber odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov v obci, pričom minimálnu výšku nákladov by mala stanovovať vyhláška ministerstva.
MŽP SR zverejnilo 9. septembra na svojej stránke správu, v ktorej sa okrem iného píše, že predloží na nadchádzajúce zasadnutie parlamentu nový cenník nákladov za separáciu odpadu, pričom zo správy je zrejmé, že pôjde o razantné zvýšenie poplatkov.
Výrobcovia spotrebného tovaru a maloobchodníci sú podľa PKS šokovaní z postupu, ktorého cieľom je bez predchádzajúcej diskusie a v superrýchlom skrátenom konaní významným spôsobom navýšiť náklady. Preto adresovali ministrovi životného prostredia SR Jánovi Budajovi (OĽANO) list, v ktorom vyjadrujú znepokojenie nad takýmto postupom.
Signatári sú pripravení podieľať sa na hľadaní vhodných riešení zefektívnenia triedeného zberu a žiadajú ministra životného prostredia, aby bol vytvorený dostatočný časový priestor na zhodnotenie všetkých dosahov a príslušné právne predpisy boli predložené v rámci riadneho pripomienkového konania.
/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down