22.06.2023 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štát od augusta odpustí potravinárom polročné odvody za pracovníkov

        Bratislava 22. júna (TASR) - Štát odpustí potravinárom a niektorým poľnohospodárom poistné odvody za ich pracovníkov za polročné obdobie od augusta do januára. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení poslancov Smeru-SD, ktorú Národná rada (NR) SR definitívne schválila.


        Poslanci schválili pozmeňujúci návrh Jána Richtera (Smer-SD), ktorý mierne znížil celkové percento odpustených odvodov. Zároveň však rozšíril okruh zamestnávateľov, na ktorých sa vzťahuje, aj na tých v poľnohospodárskej prvovýrobe.
        Celkovo sa na dané obdobie znížia náklady určených zamestnávateľov o približne 24 % vymeriavacieho základu každého dotknutého zamestnanca, maximálne však do výšky minimálnej mzdy v tomto roku, teda 700 eur. "Uvedenú výšku poistného (odvodovej úľavy) bude štát, resp. Sociálna poisťovňa považovať pri uplatňovaní budúcich nárokov z poistného systému zo strany poistencov za zaplatenú. Ušlé poistné kryje štát," vysvetlili predkladatelia. Nad úrovňou minimálnej mzdy budú vymeriavacie základy podliehať štandardným sadzbám sociálneho poistenia.
        Opatrenie je podľa predkladateľov potrebné z dôvodu vysokého rastu cien. Účelom je pomôcť k zníženiu koncových cien základných potravín v obchodoch na Slovensku.
        Novela bude účinná od 1. augusta tohto roka.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down