26.01.2016 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štátne Lesy podľa OĽaNO a spracovateľov uprednostňujú vybrané spriaznené firmy, reakcia ministra P. Žigu

Štátny podnik Lesy SR rozdeľuje drevo medzi spracovateľské a obchodné spoločnosti netransparentne a nespravodlivo. Upozornil na to dnes poslanec parlamentu za opozičné hnutie OĽaNO Ján Mičovský spolu so Zväzom spracovateľov dreva (ZSD) SR. Štát podľa nich navyše klientelisticky zvýhodňuje vybrané firmy, na čom daňoví poplatníci prichádzajú o milióny eur.

BRATISLAVA. Mičovský poukázal na to, že druhý najväčší spracovateľ dreva na Slovensku a zároveň najväčší odberateľ štátneho podniku, firma PRP z Veľkého Krtíša, za štyri roky prijala o 13.000 kubických metrov (m3) dreva menej, ako si od neho vzala. „Na ceste z Lesov SR k spracovateľovi PRP sa stratilo nejakých 440 kamiónov dreva. Došlo pri tom k masívnemu prehodnocovaniu kvalitných sortimentov dreva na menej kvalitné, čo vytvorilo rozdiel vyše 2 milióny eur v neprospech štátnych lesov,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
      Pre porovnanie, najväčší spracovateľ dreva v SR, spoločnosť Rettenmeier, vytvorila pri obchodovaní so štátnym podnikom v rovnakom období rokov 2012 až 2015 rozdiel približne 2000 m3 v hodnote 11.000 eur, a to dokonca v prospech Lesov SR. „Ako je možné, že dva rozhodujúce podniky majú také veľké rozdiely pri podiele prijatej a dodanej hmoty?“ pýtal sa Mičovský.
Poslanec zároveň pripomenul, že vláda nedávno schválila pre firmu PRP investičnú pomoc vo výške 1,5 milióna eur, z ktorých 300.000 eur má ísť na vytvorenie nových pracovných miest. Spoločnosti pritom v roku 2014 prudko klesol počet pracovníkov z dôvodu, že porez dreva vykonávajú živnostníci. „Takto si predstavuje štát vytváranie nových pracovných miest?“ pozastavil sa.
Zväz spracovateľov dreva združuje podľa jeho prezidenta Igora Patráša drevárske spoločnosti, ktoré spracúvajú asi 74 % všetkého dreva na Slovensku. Lesy SR, ktoré obhospodarujú približne polovicu lesov v krajine, im však v minulom roku dodali len 23 % celkového objemu dreva. „Tí, ktorí sú aktívni, ktorí sa snažia o rozvoj lesnícko-drevárskeho komplexu, sú svojím spôsobom diskriminovaní, lebo dostávajú minoritne dreva. Ostatné drevo odchádza inými cestami, voláme to prekupovanie,“ zdôraznil.
Zväz preto presadzuje vylúčenie všetkých obchodných spoločností z obchodu s drevom so štátnym podnikom. Lesy podľa Patráša nie sú priamym exportérom dreva, ale jeho vývoz riešia cez nastrčené obchodné spoločnosti. „Až 50 % potrebného, nedostatkového dreva odchádza zo Slovenska v surovom stave hlavne do Rakúska, Česka a Poľska,“ povedal. Ako dodal, spracovatelia na rozdiel od priekupníkov drevo potrebujú, pretože majú zamestnancov, technológie a predstavujú pre štát profit.
Štátny klientelizmus v Lesoch SR podľa prezidenta ZSD dokazuje firma Taper, ktorá je jedným z najväčších obchodníkov s drevom na Slovensku. Spoločníkom v nej je súčasný minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD). „Minister pred dvoma rokmi vyhlásil, že nebude obchodovať so štátnym drevom. Napriek tomu obchoduje s veľkým objemom dreva, ktorý ide cez nastrčené obchodné spoločnosti. Obchodný riaditeľ v Lesoch SR je už niekoľko rokov jasný človek pána Žigu,“ vysvetlil Patráš s tým, že vec už bezvýsledne riešil aj s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom (Smer-SD).

Minister Žiga sa podľa hovorcu envirorezortu Maroša Stana nemieni zúčastňovať predvolebnej kampane OĽaNO a zvažuje aj právne kroky na ochranu dobrého mena. "Ako bolo v minulosti opakovane medializované, už v roku 2006, keď sa stal poslancom Národnej rady SR, všetky svoje účasti v spoločnostiach vysporiadal v súlade so zákonom. Pozastavil si činnosť podnikania a vzdal sa štatutárstva vo všetkých firmách. Spoločnosť Taper so štátom neobchoduje," reagoval pre TASR.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down