11.05.2025 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štátne lesy za štvrťstoročie vysadili približne 400 miliónov sadeníc

Slovenské lesy sa v posledných desaťročiach neustále rozrastajú. Deje sa tak vďaka odbornému manažmentu a systematickej práci lesníkov. Kľúčovú úlohu v  obnove a v rozvoji lesov zohráva štátny podnik Lesy SR Banská Bystrica. Pri tom využíva cielené zalesňovanie.

BANSKÁ BYSTRICA. Tento štátny podnik každoročne vysádza milióny nových sadeníc, čím zabezpečuje trvalo udržateľné lesné hospodárstvo a ochranu krajiny pre budúce generácie.

Od roku 2007, kedy bol zavedený informačný systém WebLES slúžiaci na evidenciu lesného hospodárstva, bolo v slovenských lesoch vysadených viac ako 280 miliónov sadeníc lesných drevín.

Po prepočte na obdobie 25 rokov tak štátny podnik zabezpečil výsadbu takmer 400 miliónov sadeníc. Tento naozaj veľký počet nových stromov významne prispel k ekologickej stabilite krajiny a k zachovaniu jej prírodného bohatstva.

Podľa údajov z informačného systému WebLES bolo od roku 2007 zalesnených 66 418 hektárov lesnej pôdy, pričom po prepočte na obdobie 25 rokov predstavuje táto plocha 100 000 hektárov.

Tieto čísla jednoznačne dokazujú, že štátny podnik Lesy SR je významným garantom udržateľného rozvoja slovenských lesov. Vzhľadom na rastúcu hrozbu klimatických zmien a nepredvídateľnú distribúciu zrážok zavádza štátny podnik Lesy SR strategické opatrenia zamerané na minimalizáciu rizík.

Zvýšenie podielu jesenného zalesňovania, využívanie obaľovaných sadeníc a aplikácia hydrogélu slúžiaceho na udržanie pôdnej vlhkosti predstavujú kľúčové opatrenia na zlepšenie úspešnosti výsadby. Tieto kroky sú nevyhnutné pre adaptáciu lesného hospodárstva na meniace sa klimatické podmienky.

V slovenských lesoch sa každoročne vysádzajú milióny nových stromov, čím sa zabezpečuje plynulá obnova lesa. Štátny podnik Lesy SR pristupuje k výsadbe sadeníc najmä na plochách po vykonanej ťažbe alebo na miestach, kde predošlé zalesňovanie nebolo úspešné.

Opakované zalesňovanie môže byť potrebné aj v dôsledku klimatických vplyvov ako sú neskoré mrazy, letné suchá alebo poškodenie sadeníc lesnou zverou. Avšak umelé zalesňovanie si nevyžadujú všetky plochy, ktoré osireli po ťažbe. Skúsení lesní hospodári cielene usmerňujú obnovu lesa tak, aby sa využil prirodzený potenciál materského porastu. Vďaka tomu sa podporuje tvorba semien a následné prirodzené zmladenie.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down