07.07.2011 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štátne lesy zvýšili tržby

Aj keď štátny podnik (š.p.) Lesy SR v minulom roku znížil ťažbu dreva približne o 20 percent, medziročne sa mu podarilo zvýšiť tržby.

„Je to najmä dôsledok zreálnenia cien potom, ako podnik zaviedol koncom roku 2010 elektronické dražby dreva,“ uviedol podľa TASR na štvrtkovej tlačovej besede Igor Viszlay, generálny riaditeľ š. p. Lesy SR.
V rámci elektronických aukcií dreva sa do konca júna 2011 podarilo podniku predať viac ako 200-tisíc m3 dreva (necelých 6 % z celkoveho predaja) za výrazne vyššie ako vyvolávacie ceny. To prinieslo podniku asi 1,1 milióna eur navyše.
Podstatnú časť z takto vysúťaženého dreva odobrali domáci spracovatelia, a len zhruba 5 % putovalo do zahraničia. Aukcie nepriniesli len okamžitý zisk, ale boli tiež podkladom pri vyjednávaní podniku o nových cenových dodatkoch so zákazníkmi s dlhodobými zmluvami. Aj pre nich pripravuje podnik už na budúci rok predaje dreva cez elektronické dražby. Riaditeľ si od nich sľubuje predaj až 50 % voľného dreva.
Štátnym lesom prinieslo úspory aj zavedenie elektronického obstarávania pri nákupe strojov, stavebných prác a služieb. Lesy SR takto vysúťažili asi 200 komodít a oproti plánu ušetrili takmer 1,9 milióna eur. Tento rok do obnovy strojového parku, lesných ciest a na nákup služieb plánuje investovať asi 16 miliónov eur.
Podľa riaditeľa sa im za rok podarilo nielen výrazne šetriť, ale u dvoch dlhodobých odberateľov aj zmeniť nevýhodné zmluvy na dodávky dreva, podpísané ešte predchádzajúcim manažmentom.
Podnik sa podľa neho navyše finančne stabilizoval a rozbehli sa zmeškané práce pri pestovaní lesa. Vedenie zrušilo dva z 26 odštepných závodov. Počet kmeňových zamestnancov sa medziročne znížil o 76. Dnes ich podnik zamestnáva približne 3600.
Lesy SR vyťažili od januára do konca mája tohto roku 1,95 miliónov m3 dreva. Za celý rok 2010 to bolo takmer 5 miliónov m3 dreva.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down