25.04.2013 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štátny tajomník sa stretol s krmovinármi

V stredu 24. apríla sa v Trenčianskych Tepliciach uskutočnilo valné zhromaždenie Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností, na ktorom sa zúčastnil aj štátny tajomník MPRV SR Štefan Adam.

Krmovinári so štátnym tajomníkom diskutovali o viacerých témach. Napríklad, že od vstupu SR do EÚ došlo k poklesu stavov hospodárskych zvierat. Ako pristupujúca krajina sme sa dostali do nepriaznivej situácie v porovnaní s pôvodnými krajinami, a to kvôli rozdielnej výške dotácií.
Podľa posledných údajov z Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat k 31. 03. 2013, stavy hospodárskych zvierat za ostatné dva roky medziročne mierne stúpajú. V chove ošípaných sa neustály pokles stavov tento rok konečne zastavil. Stabilizujú sa aj ostatné druhy živočíšnej výroby, čo pozitívne ovplyvní aj výrobu kŕmnych zmesí, a tým i spotrebu jednotlivých kŕmnych komponentov.
Kŕmne zmesi zabezpečujú v plnom rozsahu výživu zvierat z pohľadu plnohodnotnej výživy na požadovanú produkciu, dietetiku a v neposlednom rade aj z pohľadu welfare zvierat. Tieto nároky zároveň predurčujú pre kŕmne zmesi silnú pozíciu aj z pohľadu nákladov na jednotku produkcie či už výroby mäsa, mlieka a vajec.
V roku 2012 sa na Slovensku vyrobilo 701-tisíc ton kŕmnych zmesí, z toho zmesi pre ošípané 230-tisíc ton, t.j. 32,8%; pre hydinu 247-tisíc ton, t.j. 35,2%; a pre HD 212-tisíc ton, t.j. 30,3%. Na toto množstvo sa spotrebovalo 460-tisíc ton zrnín, t.j. 65,60% z celkového podielu KZ, z toho pšenice 198,8 tisíc ton, jačmeňa 66,4 tisíc ton a kukurice 184,5 tisíc ton. Druhým najväčším zástupcom boli extrahované šroty a výlisky v celkovom množstve 154-tisíc ton, t.j. 22%, z toho extrahované šroty sójové v množstve 93,6 tisíc ton, t.j. 13,3%. (MPRV SR)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down