29.11.2016 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stav porastov repky pred nástupom zimy

Súčasný vzhľad a vývojový stupeň repky olejnej je ovplyvňovaný viacerými faktormi. Aj keď je rozlohou naše krásne Slovensko malé, môžeme tu sledovať veľké klimatické rozdiely, ako v teplotách, tak aj v množstve spadnutých zrážok, čo sa výrazne podieľa aj na súčasnom stave repky olejnej. Zrážky - ich množstvo, je jeden z hlavných faktorov ovplyvňujúci vývoj repky (a tiež všetkých plodín).

Vlahové pomery

Už pri zakladaní porastov repky olejnej (čo by sa malo bezpodmienečne udiať najneskoršie do konca augusta daného roku) boli v niektorých oblastiach problémy s nedostatkom vlahy a tým aj s prípravou pôdy a naopak boli aj také oblasti, v ktorých sa čakalo, kedy sa bude môcť ísť do pola kvôli premokreniu.

Od vlahových pomerov, ktoré si odpozoruje pestovateľ repky na jednotlivých podnikoch, sa odvíjal aj termín sejby repky, čo sme mali možnosť sledovať aj podľa vývojového štádia repky olejnej pri monitoringu porastov.

Faktory prostredia

Veľmi dôležitým faktorom pri jesennom vývoji repky je aj predsejbové hnojenie - výživa repky. Podľa zafarbenia listov a celého porastu repky sa dá usúdiť zhruba či bola plocha pred sejbou vyhnojená, alebo je len o starej zásobe živín. Je pravda, že na farebnosti listov sa môže podieľať aj prebytočná vlaha, ktorá zabetónuje korene a znemožní tak prístup vzduchu ku koreňom a rastlina reaguje zmenou farebnosti listov a spomaleným vývojom. Ďalej sú to škodlivé činitele (choroby škodcovia), ktorý tiež prispejú k zmenenému pohľadu na porast. Pri monitoringu stavu repky olejnej sme si všímali a zisťovali viacero parametrov, od ktorých sa následne odvíja dobré prezimovanie repky.

Hustota porastu

Tento faktor pri ďalšom vývoji repky zohráva dosť dôležitú úlohu z pohľadu priestoru repky pre jej bohaté vetvenie s následným vytvorením veľkého množstva šešúľ. Z počtu rastlín v jednotlivých regiónoch, ktoré sa pohybovali v priemere od 22,8 kusov v Bratislavskom kraji po 28,7 kusov na metri štvorcovom v Banskobystrickom kraji sa dá usudzovať, že na Slovensku prevláda pestovanie hybridov, hoci aj línie majú v pestovaní repky olejnej nezastupiteľnú úlohu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down