08.08.2017 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavajú na tradíciách, kvalite a inováciách

Tradične najväčšiu ponuku odrôd hustosiatych obilnín, ale aj repky, sóje, hrachu, či bôbu predstavila na 6. ročníku Celoslovenských dní poľa v Dvoroch nad Žitavou spoločnosť RAPOOL Slovakia. Okrem osvedčených materiálov aj viaceré novinky, ktoré vzišli z nového šľachtenia spoločnosti SAATEN-UNION.

tvorené 12 ozimnými a 2 jarnými hybridmi,“ uviedol Ing. Martin Štrba, zástupca spoločnosti RAPOOL Slovakia a dodal: „Nosnými materiálmi sú Marathon, Shrek, Dalton, Kuga a dve tohtoročné novinky - Dariot a Atora.“

Novinky v repke

Dariot je stredne neskorý hybrid kategórie DER Dynamic, t. j. ide o prvý post-neonikotinoidový hybrid, ktorý vďaka rýchlemu štartu na jeseň lepšie znáša prípadné poškodenie skočkami v jesennom období. Vďaka efektívnejšej fotosyntéze, lepšiemu príjmu dusíka a energii smerovanej do tvorby generatívnych orgánov dosahuje nadpriemerné úrody. Je vhodný do teplejších oblastí Slovenska, stresovaných suchom. Má veľmi dobrý zdravotný stav s rezistenciou proti fóme (gén Rlm7). Disponuje technológiou DER Flex, t. j. farmárovi uľahčí zber s obmedzením zberových strát.

Vynikajúca zimuvzdornosť, veľmi dobrý zdravotný stav a obsah oleja sú vlastnosti, ktorými disponuje ďalšia novinka Atora. Je to vyšší, nadpriemerne úrodný hybrid s veľmi dobrou odolnosťou proti poliehaniu. Aj podľa hodnotenia SPZO patrí medzi hybridy s veľmi dobrým zdravotným stavom. Je tolerantný proti vírusu žltej mozaiky (TuYV).

Vlaňajšia novinka Dalton je podobne ako Dariot, vhodnejšia pre neskoršie sejby do teplejších oblastí. Je to mohutný, vysoký hybrid s veľmi dobrým zdravotným stavom (Rlm7) a výbornou odolnosťou proti poliehaniu. Disponuje technológiou DER Flex pre jednoduchší zber. „Uvedené hybridy ponúkame s morením DMM, t. j. s účinnou látkou dimethomorph spolu s moridlom Rapool Root Power pre lepší štart repky na jeseň, na podporu vzchádzania a stimuláciu koreňového systému aj v prípade výskytu sucha s cieľom dosiahnuť rovnomerné a vitálne porasty,“ dodal k ošetreniu M. Štrba.

Zo zabehnutých repiek predstavil Marathon – jeden z najpestovanejších hybridov na Slovensku, ktorý je mimoriadny úrodami, dobre hospodári s vodou a živinami a je prispôsobivý k podmienkam prostredia. Novší Shrek je robustný, stredne skorý hybrid, podľa M. Štrbu je určený najmä do teplejších oblastí Slovenska. Dobre vetví, vytvára dlhé šešule so semenami s vysokou HTS a nadpriemerným obsahom oleja.

Ponuka pšeníc a jačmeňov

Sortiment hustosiatych obilnín predstavil Ing. Zoltán Apacs: „Na Slovensku zastupujeme nemecké šľachtenie spoločnosti SAATEN-UNION. Naše odrody pšenice ozimnej s 19 percentným trhovým podielom patria k najpestovanejším.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down