02.09.2019 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavili na komplexné technológie a služby

Tradične s rozsiahlou ponukou odrôd hustosiatych obilnín a repky vrátane viacerých noviniek sa na 8. ročníku Celoslovenských dní poľa predstavila spoločnosť RWA SLOVAKIA.

CDP 2019

„V ponuke spoločnosti RWA SLOVAKIA máme širokú škálu sortimentu osív ozimných a jarných plodín, priemyselných hnojív, prípravkov na ochranu rastlín, v ktorých pôsobíme ako distribútor, ale máme aj vlastné exkluzívne portfólio produktov, ktoré pestovatelia dobre poznajú,“ uviedol počas prehliadky pokusov Ing. Ján Gutten, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti RWA SLOVAKIA, „v rámci  tohto ročníka sme sa zamerali na projekt, ktorí rozbiehame na Slovensku a tým sú vápenaté hnojivá a s nimi súvisiaca revitalizácia pôd.“

Precízne vzorkovanie pôdy

S cieľom rozširovať služby pre pestovateľov, v roku 2019 tieto doplnili o vzorkovanie pôdy systémom, ktorý je plne automatický. Dokáže pripraviť vzorky pôdy v zmysle agrochemického skúšania pôd, alebo aj podľa špecifických požiadaviek zákazníka. Súčasťou je aj rozbor odobratých vzoriek. Mobilné hydraulické zariadenie určené pre precízne vzorkovanie pôdy predstavil Bc. Michal Peleš zo spoločnosti RWA SLOVAKIA: „Naše zariadenie je schopného vzorkovať pôdu až do hĺbky 60 centimetrov, pričom môže odoberať dve vzorky zároveň podľa nastavenia. Vzorkovanie pôdy je určené všetkým pestovateľom vrátane pestovateľov špeciálnych plodín ako je vinič hroznorodý, taktiež pôdy v ovocných sadoch.“  Podľa zástupcu spoločnosti výhodou je, že pri každom jednom vpichu sú zaznamenané GPS súradnice na elektronickej mape parcely.  Na základe GPS bodu, sa prístroj vie vrátiť presne na to isté miesto, či je to o jeden, dva, alebo tri roky, alebo v nasledovnom cykle agrochemického skúšania pre odobratie vzorky a vykonanie spätnej analýzy. Maximálny výkon je 250 až 300 hektárov v prípade ornej pôdy za deň. Pri vinohradoch je to rozdielne v závislosti od nadmorskej výšky, heterogenity pôdy  a ďalších faktorov. S uvedeným súvisí aj program ozdravného a udržiavacieho vápnenia pôd, ktorému sa intenzívne venujú tretím rokom a v hnojivách exkluzívne zastupujú rakúsku spoločnosť Bodenkalk, ktorá je najväčším dodávateľom vápenatých hnojív v Rakúsku. RWA SLOVAKIA ponúka komplexnú diagnostiku pôd, s návrhom riešení vrátane poradenstva a dodania vápenatých a ďalších priemyselných hnojív.

Sortiment repiek

Ing. Marian Bačiak zo sortimentu repiek predstavil štyri hybridy a jedinú líniovú odrodu v ponuke Marcelo. ES Momento a Anniston, napriek tomu, že boli uvedené len v minulom roku, boli pestovateľmi pozitívne prijaté. Sortiment dopĺňajú ďalšie repky – Sensation a Naiad.

Podľa M. Bačiaka je pri repke dôležité dosiahnuť úrodu, ale aj schopnosť udržať ju až do zberu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down