22.10.2019 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavili na nosné materiály

Na dni poľa kukurice, ktoré sa uskutočnili 11. a 12. septembra 2019 tentoraz v Drienovci na východe Slovenska, priniesla spoločnosť Candor viaceré zaujímavé materiály. Ich prednosťou je poskytovanie stabilných, nadpriemerne vysokých úrod, pričom pestovateľa úrodami podržia aj v horších podmienkach.

„Z nášho portfólia tu v Drienovci predstavujeme štyri najdôležitejšie hybridy kukurice s využitím na zrno a siláž ,“ uviedol Ing. Vladimír Miklovič zo spoločnosti Candor. Ako prvý predstavil SAN LEO RH+ (FAO 320) – hybrid kukurice určený výlučne pre výrobu siláže. Pri tomto hybride upozornil na vysoký, až 12 percentný obsah oleja. Aj preto okrem výroby veľmi kvalitnej siláže, sa v Taliansku a na Slovensku z tejto kukurice lisuje kvalitný kukuričný olej.

ES Mylord je nosným materiálom zrnového segmentu spoločnosti s FAO 370. Podľa V. Mikloviča je tento hybrid „kráľ“ intenzívnych podmienok. Odporúča ho tým pestovateľom, ktorí sa intenzívne venujú pestovaniu kukurice a majú ideálne podmienky - ako pôdne, tak vlahové a investujú do technológie pestovania. Výsledkom je nadpriemerne vysoká úroda zrna, navyše je možné ho využiť aj na výrobu siláže - dokáže poskytnúť až 30 ton zelenej hmoty z hektára. Stabilitou v poskytovaní úrod v rôznorodých podmienkach vyniká ES Method (FAO 350). Najmä v suchom roku dosahuje veľmi dobré úrody v porovnaní s konkurenčnými hybridmi. Taktiež je vhodný do podmienok dlhodobo suchých oblastí, kde sa štandardne pestujú kukurice s FAO 450. Napríklad v oblasti Palárikova a Nových Zámkov patrí napriek nízkemu FAO k najúrodnejším hybridom. Podľa zástupcu spoločnosti v takýchto podmienkach predstavuje istotu v úrode, pričom v pestovateľsky priaznivých rokoch poskytuje skôr priemerné úrody.

K vysoko-olejnatým hybridom kukurice (16 percent oleja) patrí aj ďalší predstavený materiál - SAN ISIDRO RH+ (FAO 450) určený na výrobu siláže. Ako uviedol zástupca spoločnosti dosahuje veľmi dobré parametre kvality, čo potvrdili aj pokusy v Okoči, kde sa pre dvomi rokmi zaradil medzi päť najlepších hybridov. V pokuse zaujal výškou a dobrým olistením celej rastliny.

VIERA UVÍROVÁ

FOTO - AUTORKA

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down