Steyr hlási návrat legendy

Rakúsky výrobca Steyr predstavil na podujatí Farming Red nový rad traktorov s výkonom od 80 do 120 k. Na traktore nás už z diaľky zaujal jeho úplne nový dizajn, ktorý je podľa nášho názoru jednoznačne inšpirovaný konceptom, predstaveným na veľtrhu Agritechnica v roku 2019. Pri pohľade bližšie je však vidno, že novinka má toho s minulosťou podobné ešte o čosi viac. Názov. Legendárne označenie Plus sa totiž vracia a bude opäť zdobiť nový rad úžitkových modelov STEYR.

Prečo výrobca dal novému radu traktorov označenie Plus? Steyr sa týmto modelom vracia ku ikonickému historickému označeniu, ktoré malo v minulosti, no podľa zástupcu CNH Industrial Federica Condiniho, ktorý nám traktor vo Fuchsenbigli predstavil má tento traktor toľko nových funkcií, že v tomto prípade Plus znamená v jeho označení aj to, že ponúka viac. Novinka má podľa neho priniesť zákazníkom viac výkonu, viac komfortu a dizajnu a má nahradiť súčasný modelový rad Kompakt. Nový dizajn prináša ostré rysy a črty konceptu z roku 2019. Nový vertikálny výfuk s U-profilom prináša omnoho lepší výhľad z kabíny, ktorý je možné využiť napríklad pre prácu s čelným nakladačom. Medzi malými traktormi, ktoré predstavujú najväčší objem na trhu v Európe, prináša nový STEYR Plus do tohto segmentu najnovšiu technológiu v rámci kompaktného balenia, ktoré je jasne rozpoznateľné podľa nápadného nového dizajnu kapoty s integrovaným cestným a pracovným osvetlením. 

Nový a výkonnejší

Nové modely Plus budú poháňané 3,6-litrovými štvorvalcovými motormi FPT F5 preplňovanými turbodúchadlom, medzichladičom, vstrekovaním paliva Commonrail a kompaktnou emisnou technológiou Hi-eSCR2 FPT, aby splnili emisné normy Stage V. Plus produkuje podľa zástupcu spoločnosti až 506 Nm krútiaceho momentu (v najväčšom modeli) a má kapacitu paliva/močoviny 128,8/9,6 l. O prenos výkonu sa v modeli Steyr Plus stará 40 kilometrová 24-rýchlostná prevodovka s dvojrýchlostným radením pod zaťažením a elektrohydraulickým posilňovačom a je k dispozícii s dodatočnými plazivými rýchlosťami. „Medzi komfortné funkcie, ktoré do tohto segmentu traktorov prináša práve model Plus patrí funkcia brzda-spojka, ktorá umožňuje odpojenie pohonu jednou nohou a brzdenie, napríklad na križovatke ciest alebo pri práci s nakladačom. Okrem toho ponúka náš traktor aj adaptívne variabilné otáčanie, takže pri presunoch na ceste je potrebné otočiť len polovičné otáčky volantom,“ predstavuje funkcie nového radu Federico Condini, produktový marketingový manažér. Keď je reč o komforte, netreba zabudnúť na dnes už bežnú vymoženosť veľkých traktorov, ktorá však v rade tých malých taká bežná nie je. Je ňou mechanické odpruženie kabíny, ktoré takisto prispieva ku zmierneniu otrasov smerom od kolies traktora.

Výkon do tohto radu prináša aj o 25 % vyšší maximálny výkon hydraulického čerpadla (zo 64 l/min na 80 l/min) a zvýšenie zdvihovej kapacity zadného trojbodového závesu o 13,5 % (zo 4 400 kg na 5 000 kg), pričom nový je aj automatický záves pick-up záves s hydraulickým posuvom pre maximalizáciu viditeľnosti. Prípustná celková hmotnosť vozidla sa zvýšila zo 6 500 kg na 7 000 kg a traktory STEYR Plus sú k dispozícii s väčšou maximálnou veľkosťou zadných pneumatík 420/85 R38 pre väčšiu trakciu. Navyše poskytujú 480 mm svetlej výšky. V závislosti od požiadaviek na čelné príslušenstvo/nakladač je k dispozícii na výber z dvoch možností predných náprav: buď štandardná Trieda 1.0 s vylepšeným riadením a predným závesom uloženým na náprave, alebo nová voliteľná trieda 1.5 HD ponúkajúca dodatočnú šírku a nosnosť.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down