27.12.2019 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

STEYR predstavil traktor budúcnosti

Aké požiadavky bude musieť traktor spĺňať v budúcnosti? So svojou odpoveďou prichádza rakúsky výrobca traktorov STEYR, ktorý na veľtrhu Agritechnica 2019 predstavil koncept traktora s hybridným pohonom a doteraz nevídaným dizajnom.

Hneď v prvý deň veľtrhu Agritechnica 2019 predstavila spoločnosť STEYR počas tlačovej konferencie vo svojej expozícii svoj najnovší počin. Rakúski inžinieri v spolupráci so sesterskou firmou z koncernu CNH Industrial vyvinuli koncept traktora, ktorý spája jedinečným spôsobom viacero inovatívnych technológií.

Srdcom tohto traktora „budúcnosti“ je modulárny hybridný elektromotor, zložený zo štvorvalcového naftového motora FPT, generátora a niekoľkých menších elektromotorov. Tieto elektromotory je možné regulovať a dodávajú elektrickú energiu presne tam, kde je to potrebné. Vďaka tejto hybridnej pohonnej jednotke dosahuje traktor pomerne vysokého výkonu vzhľadom na svoje skutočne kompaktné rozmery. Traktor je vybavený pokročilým odpružením, ale napríklad aj pohonom všetkých štyroch kolies.

Viac o hybridnej technológii

Štyri elektromotory v nábojoch kolies pomáhajú pri pohone traktora a sú zapojené ku generátoru elektrickej energie. Ich výkon je potom možné využiť tam, kde je to potrebné. Pri požiadavke na zvýšenie krútiaceho momentu sa elektromotory poháňané z centrálnej batérie zapoja do pohonu traktora a výsledkom je vysoko efektívny plynulý elektrický pohon. Tento hybridný elektromotor má výkon 150 kW v režime spaľovacieho motora. Pri zapojení elektromotorov sa výkon vyšplhá až na 250 kW. Mechanická prevodovka a hydraulické komponenty v hnacom ústrojenstve strácajú svoj význam, ale ich absencia prináša výhody v menšom počte opotrebiteľných častí, ako aj väčšej efektivite prenosu výkonu motora na podložku. Hydraulika traktora, ako aj jeho vývodový hriadeľ sú poháňané elektricky, čo umožňuje ich variabilné otáčky, ako aj reverzáciu. Pre náradie je k dispozícii prúd s napätím 700 V, resp. 48 V. Pri jazde z kopca má takýto pohon veľkú výhodu – akumulátor sa nabíja, prípadne je motor možné nabíjať i v zásuvke.

V čisto elektrickom móde vytvára traktor nulové emisie. Traktor tak môže byť v budúcnosti ideálnym v komunále, práci v skleníkoch, či živočíšnej výrobe.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down