22.01.2021 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

STEYR získal ocenenie Good Design za koncept traktora

Koncept traktora STEYR vytvorený v kooperácii výrobcom motorov FPT, ktorý patrí do totožného koncernu ako výrobca traktorov zaujal odbornú porotu, ktorá mu udelila ocenenie považované za najprestížnejšie v oblasti dizajnu strojov. Okrem radikálneho dizajnu traktora reflektuje aj použité inovatívne technológie - vrátane hybridného systému pohonu, ktorý kombinuje konvenčný spaľovací motor, generátor a elektropohon.

Prestížna súťaž bola založená v Chicagu v roku 1950 americkými dizajnérmi Eero Saarinenom a Charlesom a Rayom Eamesovými. Tieto každoročne udeľované ocenenia patria medzi najstaršie a najuznávanejšie svojho druhu. Sedemdesiaty ročník, ktorý sa konal koncom minulého roka zaznamenal rekordný počet prihlásených „súťažiacich“. Podľa dostupných informácií saich z rôznych odvetví nazbieralo viac, ako deväťsto, zo štyridsiatich ôsmich krajín sveta. Koncept traktora STEYR bol vyhlásený ako jediný víťaz – traktor.

Traktor vytvorený v spolupráci so sesterskou firmou FPT Industrial zaujal poňatím dizajnu, ako aj ekologickou a efektívnou prevádzkou, či funkčnými riešeniami. „Futuristické línie dizajnu konceptu podčiarkujú dôležitosť poľnohospodárskych strojov, dôveryhodné dedičstvo značky a progresívny dizajn,“ hovorí David Wilkie, vedúci dizajnového tímu firmy CNH Industrial a pokračuje: „Biely vonkajší rám kabíny a asymetrická mriežka zároveň pripomínajú dlhú históriu spoločnosti STEYR, štýlovej značky špičkových traktorov. Naším konečným cieľom však bolo vytvoriť pozoruhodné prvky, ktoré v kombinácii s dizajnom prinášajú aj praktické výhody, ako výkon, viditeľnosť, či udržateľnosť.“

Dobrá viditeľnosť je pri práci s tak rozmerným strojom, ako je traktor, veľmi dôležitá. V prípade konceptu STEYR je zabezpečená prostredníctvom kamier, ktoré sú namontované na streche kabíny traktora. Obraz z nich vrátane prevádzkových údajov je následne premietaný na priehľadné obrazovky, ktoré v konečnom dôsledku vytvárajú pocit mobilnej kancelárie. Takzvaný Head-up displej premietne kľúčové informácie o prevádzke traktora priamo v zornom poli obsluhy.

Inovácie pohonnej jednotky

Traktor zaujme technických nadšencov tak navonok, ako aj zvnútra. Modulárny hybridný elektropohon kombinuje konvenčný naftový štvorvalec, generátor a samostatné elektromotory. Výsledkom je efektívne využitie rôznych zdrojov energie, ktoré je možné využiť v závislosť od aplikácie traktora. Pohon traktora pri ťažkých prácach zabezpečuje spaľovací motor. Energiu však môže poskytovať aj motorom poháňaný generátor, či elektromotory využívajúce nabíjanie cez elektrickú sieť, či rekuperáciu. V prípadoch, keď stačia na pohon traktora len elektromotory, je tak možné dosiahnuť prevádzku s takmer nulovými emisiami hluku a výfukových plynov. Elektromotory zároveň traktor využíva aj ako dodatočný zdroj výkonu pri náročných prácach pre kolesá traktora v zábere. Výsledkom je vysokoefektívny elektrický variopohon, ktorý nahrádza prevodovku a hydrauliku, znižuje množstvo pohyblivých častí a súčasne zvyšuje účinnosť prenosu energie. O pohon vývodového hriadeľa a hydrauliky sa tak stará spomínaný elektropohon.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down