01.07.2014 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stimuly pre vinársky sektor

Nové špecifické investičné opatrenia pre vinársky sektor v Európskej únii (EÚ) nie sú odôvodnené. V správe pre médiá to uviedol Európsky dvor audítorov (EDA) so zdôvodnením, že takáto podpora už existuje v rámci politiky pre rozvoj vidieka.

BRUSEL. V správe EDA sa nastoľujú aj otázky v súvislosti s úlohou grantov na propagáciu vín, ktoré sa často využívali na konsolidáciu trhov, a nie na získavanie nových trhov alebo na znovuzískanie starých trhov.
"Koexistencia podobných investičných opatrení v rámci dvoch rôznych režimov je zdrojom zložitosti, ktorá v niektorých členských štátoch viedla k oneskoreniam v realizácii alebo k nadmerne reštriktívnemu rozsahu oprávnených investícií," uviedol autor správy Jan Kinšt.
Zároveň upozornil, že keď príspevok EÚ dáva podnikom stimul, aby znížili svoje vlastné financovanie propagačných činností, stáva sa v zásade čiastočnou dotáciou prevádzkových nákladov spoločnosti. A to podľa jeho slov nie je efektívne využitie verejných financií.
Členské štáty vynaložili na tieto propagačné aktivity v období 2009 až 2013 z eurofondov celkom 522 miliónov eur. V období 2014 až 2018 navýšili finančné prostriedky, vyčlenené na toto opatrenie, na 1,6 miliardy eur. Podľa auditu existuje riziko, že rozpočet na roky 2014 – 2018 je stanovený príliš vysoko, čím sa ohrozuje uplatňovanie zásad riadneho finančného hospodárenia.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down