05.03.2018 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stop múčnatke a ostatné choroby pod kontrolou

Keď sa povie Archer Turbo, mysľou mi prebehne hneď jedna myšlienka. Turbo sila. Tento prípravok je unikátny svojou silou účinku proti múčnatke trávovej v T1, na ktorú pôsobí svojim „stop efektom“. Účinkuje na ďalšiu radu rôznych chorôb nie len v pšenici, ale aj v jačmeni.

Každý produkt je niečím výnimočný. Výnimočnosť robia hlavne účinné látky, ich kombinácia a v neposlednom rade účinnosť.

Pre Archer Turbo je charakteristická účinná látka fenpropidin. Táto aktívna látka má voči múčnatke silný eradikatívny účinok, čím dokáže zastaviť chorobu už po objavení prvých príznakov. Účinkuje veľmi dobre aj pri preventívnych aplikáciách. Pôsobí ako inhibítor biosyntézy ergosterolu, ale iným spôsobom ako azolové fungicídy. Má tak význam ako hodnotný antirezistentný prvok pri ochrane obilnín proti múčnatke trávovej. Ako som už spomínal, výnimočnosťou produktu je aj kombinácia účinných látok. Tou druhou, rozhodne nezanedbateľnou pre Archer Turbo, je účinná látka propiconazole. Je absorbovaná asimilujúcimi časťami rastlín a následne šírená xylémom. Vplyvom systemického šírenia sa rýchlo a rovnomerne ukladá vo vnútri rastlinných tkanív, kde likviduje hubové patogény vo fáze tvorby prvých príchytných orgánov (haustórií). Biologický spôsob účinku propiconazolu umožňuje jeho preventívne i kuratívne použitie.

Kombinácia oboch účinných látok vytvára „Turbo silu“ vzájomným, synergickým pôsobením. Archer Turbo,  je ideálnym prípravkom pre prvé fungicídne ošetrenie v T1, predovšetkým v miestach a lokalitách, kde je múčnatka trávová problémom. Spektrum účinnosti je však oveľa širšie. Archer Turbo účinkuje veľmi dobre aj na hrdze, septoriózu plevovú či pšeničnú.  V jačmeni si poradí aj s hnedou škvrnitosťou alebo rynchospóriovou škvrnitosťou. Unikátnou charakteristikou tohto prípravku je jeho spoľahlivosť i za chladného počasia, čo je pre prvé a skoré fungicídne aplikácie dôležitou vlastnosťou. Je absorbovaný do rastliny veľmi rýchlo - prevažná časť už počas prvej hodiny po aplikácii.

Čo sa týka použitia, je registrovaný do pšenice a jačmeňa v dávke 0,8 alebo 1 l/ha. Aplikačné okno je veľmi široké, od fázy BBCH 29 (koniec odnožovania) až po BBCH 65 (plné kvitnutie). Vďaka špecifickému pôsobeniu na múčnatku je vhodný pre použitie v prvom fungicídnom termíne. Z tohto dôvodu sa javí ako ideálna kombinácie spolu s regulátorom rastu Moddus v BBCH 31. Je dôležité pripomenúť vynikajúci synergický efekt prípravku Archer Turbo, ale i Stereo 312,5 EC s regulátorom rastu Moddus.

Archer Turbo je veľmi dobrým a ekonomickým variantom, ktorý vplýva vo finále na kvalitu zrna a u sladovníckeho jačmeňa na kvalitu sladu. V tank-mixe je ho možné kombinovať s fungicídom Artea Plus, herbicídom Axial 050 EC, insekticídom Karate Zeon 5 CS a už spomínaným regulátorom rastu Moddus.

Autor: Ing. Roman Šuráni, Syngenta Slovakia

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down