05.05.2025 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Strategické priority a hlavné úlohy Únie potravinárov Slovenska na rok 2025     

Nedávne Valné zhromaždenie Únie potravinárov Slovenska sa venovalo aj prioritným témam pre najbližšie mesiace tohto roka. Delegáti následne schválili strategické priority a hlavné úlohy pre rok 2025, ktorým sa budú Únia potravinárov Slovenska, ale aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, venovať.

  1.  Budovanie moderného a konkurencieschopného potravinárstva
    v podmienkach Slovenskej republiky 
  2. Požadovať plnenie a aktualizáciu nastavených cieľov Vízie spoločných postupov pri budovaní moderného pôdohospodárstva v horizonte roku 2035 v jednotlivých rokoch tak, aby boli dosahované plánované parametre rozvoja potravinárskeho priemyslu v SR.

Vízia spoločných postupov pri budovaní moderného pôdohospodárstva v horizonte roku 2035 slúži na budovanie moderného pôdohospodárstva z pohľadu zvyšovania potravinovej sebestačnosti Slovenska, podielu zastúpenia na Slovensku vyrobených potravín na pulte obchodov a konkurencieschopnosti výrobcov potravín na domácom trhu a na trhu EÚ.

  1. Štátna pomoc na podporu potravinárskeho priemyslu v Slovenskej republike
  2. Presadzovať zabezpečenie energetických zdrojov za prijateľné ceny pre zamedzenie rastu inflácie cien potravín. 
  3. Presadzovať zverejnenie výziev a vyčlenenie dostatočných finančných zdrojov v porovnateľnej výške s okolitými krajinami a vo výške, ktorá zabezpečí rozvoj potravinárskeho sektora na Slovensku na realizáciu schém štátnej pomoci pre potravinársky priemysel notifikovaných v roku 2024:
  4. schéma minimálnej pomoci na marketingovú podporu v potravinárstve;
  5. schéma regionálnej investičnej pomoci na podporu potravinárskeho priemyslu.
  6. Pripraviť návrhy ďalších schém štátnej pomoci pre podporu konkurencieschopnosti potravinárskeho priemyslu na Slovensku a na ich realizáciu každoročne vyčleniť dostatočný objem finančných zdrojov v štátnom rozpočte na ich realizáciu (napr. zelené energie pre potravinárov, zelená nafta pre potravinárov a pod.).   
  7. Požadovať realizáciu finančnej pomoci pre potravinársky priemysel prostredníctvom grantov a finančných nástrojov v rámci Schémy regionálnej investičnej pomoci na podporu spracovania produktov poľnohospodárskej prvovýroby a/alebo výroby potravín schválenej v roku 2024. Zároveň presadzovať doplnenie bonifikácie úrokov a istiny do finančnej pomoci pre potravinársky priemysel prostredníctvom finančných nástrojov. 
  • Požadovať dostatočnú finančnú podporu zo štátneho rozpočtu do poľnohospodárskej prvovýroby; prednostne na produkciu, ktorá tvorí vstupy pre domáce spracovateľské kapacity.  
  • Spolupracovať pri hľadaní reálnych možností na zvýšenie podielu slovenských potravín vo verejnom stravovaní, vrátane štátnej pomoci na ich realizáciu. 
  • (Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down