Strautmann predstaví absolútnu svetovú novinku

Pri príležitosti tohtoročného veľtrhu Eurotier 2022 predstaví spoločnosť Strautmann svoj nový samohybný miešací kŕmny voz s plne elektrickým pohonom. Akumulátorový elektrický pohon samohybných miešacích kŕmnych vozov e-Sherpa a ePrimus 400 znižuje emisie (či už hluku, alebo výfukových plynov) na minimum. Zároveň umožňuje farmárom efektívne využívať dostupnú vlastnú energiu (fotovoltaika, bioplyn), čím pomáha efektívne znižovať náklady na energie a ďalej prispievať k trvalo udržateľnému poľnohospodárstvu. Obe zostavy sú štandardne vybavené vertikálnou miešacou závitovkou a disponujú využiteľnou kapacitou miešania 11-16,5 m³ v závislosti od modelu.

Elektrický samohybný miešací kŕmny voz v porovnaní s konvenčnými koncepciami vyniká decentralizovanou koncepciou pohonu, čím zvyšuje výkon a efektivitu celého systému. Z hľadiska funkčnosti nemá podľa svojho výrobcu žiadne obmedzenia v porovnaní s dieselhydraulickou verziou tohto stroja.

Kŕmny voz je vybavený modulárnou, kvapalinou chladenou vysokonapäťovou batériou s inovatívnym systémom správy batérie. Tri zo štyroch elektromotorov slúžia na elektrifikáciu energeticky náročných mechanizmov – pohon závitovky, trakčný pohon a pohon frézy. Pomocné spotrebiče sú naďalej napájané elektrohydraulicky (napr. riadenie, ovládanie vykladacích jednotiek). Ovládanie týchto spotrebičov riadené podľa dopytu a výkonu prispieva k vyššej celkovej účinnosti. Na jedno nabitie batérie je možné nabrať, premiešať a vyložiť až 16 t kŕmnej zmesi. Ak si to prepočítame, mali by to byť 3 až 4 kŕmne dávky pre celkovo až 300 laktujúcich dojníc. Aby bolo možné využívať často existujúcu nabíjaciu infraštruktúru, je stroj vybavený ako palubnou nabíjačkou, tak aj systémom rýchleho nabíjania kompatibilným s CCS2. Na výrobu prvého funkčného modelu bol použitý základ voza Strautmann „Sherpa 140“.

Vďaka inovatívnemu systému správy batérií a za predpokladu, že fotovoltaický systém spotrebúva vlastnú elektrickú energiu, sa môže batéria napr. nabíjať okolo poludnia, kedy sa vyrába najväčšie množstvo elektriny.

Obojsmerné nabíjanie umožňuje použitie batérie ako zásobníka energie na uvoľnenie uloženej energie večer alebo v noci, napríklad na prevádzku dojacich robotov, alebo systémov chladenia mlieka v čase, keď sa nevytvára solárna energia. Energiu je možné odoberať zo zásobníka energie, dokým zostávajúca kapacita batérie nie je dostatočná na uskutočnenie plánovaného napájania nasledujúci deň. To ponúka možnosť využitia stroja ako prídavného zásobníka energie s cieľom zvýšiť podiel spotrebovanej vlastnej energie. Elektricky poháňaný samohybný model sa tak stáva spoľahlivým pomocníkom a partnerom pri každodennom používaní i v malých rodinných podnikoch.

Pravidelná údržba a servisné práce sú zredukované na minimum, pretože kompletnú motorovú jednotku vrátane všetkých aktuálne platných komponentov dodatočnej úpravy výfukových plynov výrobca zo základného modelu odstránil.

Vďaka elektrickému pohonu nevznikajú samozrejme žiadne emisie (výfukové plyny, hluk). Z hľadiska velfér zvierat, ale aj z hľadiska bezpečnosti práce je to bod, ktorý by sa nemal zanedbávať. Po rozsiahlej testovacej fáze prototypov eSherpa a ePrimus v roku 2023 je začiatok sériovej výroby naplánovaný na rok 2024.

Prototyp bude vystavený na stánku F16 spoločnosti Strautmann v hale 27 na veľtrhu Eurotier v Hannoveri od 15.11.2022 do 18.11.2022.

Verti-Mix "Professional" dopĺňa produktové portfólio 1-závitovkových vozov

Strautmann na veľtrhu okrem inovatívnych plne elektrických kŕmnych vozov predstaví aj novú sériu vertikálnych 1-závitovkových miešacích krmných vozov Verti-Mix Professional. Nový miešací voz je „malý“ bratom v praxi už rokmi overenej generácie Verti-Mix 01. So skráteným podvozkom a bez koncepcie rozšírenia, ale so zväčšenými vykladacími otvormi je tento rad strojov využiteľný na uspokojenie základných požiadaviek chovateľov dobytka.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down