11.06.2019 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stretnutie poľnohospodárov a progresívnych technológií

Spoločnosť TOKO AGRI má za sebou bohatú tradíciu na českom trhu a čoraz viac sa začína presadzovať aj u nás na Slovensku, a to i vďaka obchodno-servisnému centru v Beckove s dieľňami, skladom náhradných dielov, skladmi a školiacim strediskom. V katastrálnom území Beckov prevzala spoločnosť i bývalé družstvo, na ktorom prevádzkuje svoju vlastnú poľnohospodársku výrobu. Práve tu sa konal v posledný májový týždeň Poľný deň krmovín TOKO.

Aj napriek nepriazni počasia sa predstavitelia spoločnosti TOKO AGRI rozhodli pre uskutočnenie tohto poľného dňa v mokrej variante, s predvedením strojov v hale a urobili dobre. Poľný deň s podtitulom Technológie pestovania krmovín na ornej pôde v reakcii na suchšie klimatické podmienky a škody spôsobené zverou otvoril vedúci strediska, Ing. Juraj Višňovský. „V tejto oblasti sa stretávame s problémami pri pestovaní kukurice, kedy nedorastie, prípadne na nej napácha veľké škody zver. Už štvrtý rok pestujeme na farme Beckov cirok, ktorý senážujeme. Na pôdach, ktoré sú v katastrálnom území vápencové sa cirok ujal veľmi dobre. Cirok nie je tak ohrozený suchom, ako kukurica a jeho nespornou výhodou je fakt, že zver nie je lákaná na klasy. Cirok sa však musí zberať pred vymetaním, kedy dosahuje senáž veľmi dobré parametre a dokáže tak pri kŕmení dobytka nahradiť problematickú kukuricu,“ povedal na úvod Ing. Juraj Višnovský.

Začiatky v Beckove

Slova sa ujal aj riaditeľ spoločnosti a zároveň predseda predstavenstva TOKO AGRI, Ing. Tomáš Kořínek, ktorý privítal účastníkov poľného dňa na Farme Beckov. „Vedenie tejto farmy sme prevzali pred siedmimi rokmi. Toto územie bolo v minulosti pokryté Váhom. Pod hradom Beckov bola v minulosti rieka, ktorá na toto územie naniesla štrk. Ak na tomto území naprší 50 mm v jeden deň, na ten druhý môžu ísť poľnohospodári na pol, pretože štrk v tejto oblasti pohlcuje vodu,“ načrtol problém pestovania v tejto oblasti Ing. Tomáš Kořínek. V počiatkoch podnikania spoločnosti TOKO AGRI boli výnosy z plodín v tejto oblasti veľmi nízke. V tom čase sa majitelia spoločnosti zamýšľali nad tým, čo urobiť s pôdami, na ktorých sa tieto podmienky kombinovali aj so skutočne hojným výskytom zvery. Prvým krokom bolo zbúranie všetkých maštalí, za ktorým nasledovala sadba ovocných sadov. Vysadilo sa tu 13 500 stromov a kríkov, medzi ktorými nájdeme napríklad slivky, rakytníky, višne, hrušky, marhuľa a čierna jarabina z ktorých vyrába spoločnosť ovocné šťavy, pyré a napríklad i tyčinky. Tieto sady má spoločnosť TOKO AGRI kompletne pod závlahami, ktoré im pomáhajú v dosahovaní želaných výsledkov.

„Postupom času sa rozhodli pre chov plemenných býkov a kráv a opäť vystala otázka, ako tento dobytok nakŕmiť. Pestovanie kukurice bolo v týchto podmienkach nemysliteľné, pretože veľkú časť výmery zničila či už zver, alebo podmienky, ktoré v regióne panujú. Náš podnik hospodári na výmere 550 ha. Pozemky sú ohraničené na jednej strane diaľnicou a na druhej strane horami - nie je teda možné tieto výmery rozširovať,“ vysvetlil počiatočnú situáciu firmy Ing. T. Kořínek. Pre spomínaný dobytok je však nevyhnutné zaobstarať kvalitné krmivo. Keďže kukurica nie je v tomto regióne vítaná, vo firme TOKO AGRI sa rozhodli, že skúsia pestovať viackosný cirok.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down