13.01.2022 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Strieborná medaila za inováciu pre Müthing CoverSeeder

Müthing CoverSeed

Doposiaľ bol výsev medziplodín po zbere pomerne nepresný a pokrytie bolo často v prípade plošného výsevu nepostačujúce. Prípadne sa sejba medziplodín do riadkov alebo v prípade priameho výsevu ukázala ako relatívne neefektívna, pretože pred takouto sejbou je často nutné pôdu obrobiť, alebo je potrebná dodatočná operácia na dobré hospodárenie so slamou a spracovanie rastlinných zvyškov po zbere pred priamym výsevom.

Prvýkrát počas dlhého vývoja Müthing CoverSeeder spája známe komponenty a vytvára nový systém pre sejbu medziplodín, ktorý zahŕňa všetky kroky v jedinej operácii: pre konzistentný a homogénny rast sú spracované rastlinné zvyšky kombinované so špeciálnym ukladaním osiva. Vpredu nesené brány zaisťujú jemnú štruktúru pôdu a zlepšujú distribúciu slamy. Ťahaný kladivkový mulčovač drví slamu a strnisko a vďaka vysokému saciemu výkonu rotora odstraňuje pozberové zvyšky v povrchu pôdy z osivového lôžka. Výsledná zmes sa dopravuje cez výsevnú jednotku, ktorá umiestňuje zrná na odkryté osivové lôžko. Semená, ktoré sú umiestnené na vyčistenom povrchu pôdy, sú potom pokryté spracovaným organickým materiálom. Keď sú semená zasiate a pokryté mulčom, nasledujúci valec zabezpečí ich kontakt s pôdou, ktorý je potrebný na dosiahnutie dobrého klíčenia. Valec sa stará aj o vedenie výšky stroja CoverSeeder. Vynechanie intenzívneho obrábania pôdy v kombinácii s celistvou vrstvou biomasy, ktorá pôdu pokrýva ju zároveň chráni pred vyparovaním a eróziou, a poskytuje vodu potrebnú na klíčenie aj v extrémne suchých podmienkach.

Müthing CoverSeeder je inovatívne a flexibilné náradie, ktoré kombinuje manažment pozberových zvyškov a sejby. Inovatívne náradie preto predstavuje nový prvok v modernom poľnohospodárstve, ktoré efektívne využíva zdroje. V porovnaní s konvenčnými a prípadne aj viacfázovými metódami sa znižuje spotreba energie, potrebný pracovný čas a náklady, pričom je súčasne dosiahnuté aj dobré zakorenenie medziplodiny. Vďaka následnému rozdrveniu všetkého povrchového materiálu je dosiahnutá aj optimálna poľná hygiena. Keďže sa upustilo od obrábania pôdy, s výnimkou použitia prstových brán, zachovaná je najmä prirodzená štruktúra pôdy, čo umožňuje skorší vstup na pozemok aj po dažďoch. Zároveň je zabezpečený život v pôde a znižuje sa uvoľňovanie CO2, redukuje sa strata pôdnej vlahy či erózia.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down