28.12.2021 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Strieborná medaila pre RoboVeg Robotti – autonómny robot pre selektívny zber brokololice

Robotti je pomerne známym strojom, ktorý sa predviedol napríklad aj na výstave Celoslovenské dni poľa. Firma Agro Intelligence ApS si uvedomuje, že dostupnosť pracovníkov je jednou z najväčších výziev v intenzívnom pestovaní plodín náročnom na pracovnú silu. Pri pestovaní brokolice zaberá jej zber približne polovicu celkového potrebného pracovného času.

RoboVeg Robotti skombinoval vysoko výkonného poľného robota od firmy Agro Intelligence ApS s robotom na zber brokolice od firmy RoboVeg Ltd. Poľný robot Robotti je poháňaný dvoma motormi, ktoré dodávajú celkový výkon 104 kW. 40 kW z tohto výkonu je možné odoberať na vývodovom hriadeli. Zdvíhací mechanizmus stroja disponuje zdvihovou silou 750 kg. RoboVeg je vybavený 2D kamerami s vysokým rozlíšením, ktoré kombinuje s 3D senzormi. Dve robotické ramená, ktoré sa otáčajú okolo šiestich osí, vykonávajú autonómny zber brokolice. Robotickému ramenu trvá približne tri sekundy, kým vyberie brokolicu z pôdy a uloží ju do bedničky. Zberový výkon stroja je približne 2 400 rastlín za hodinu, pričom pri ručnom zbere sú dosahované výkony len okolo 300 – 360 rastlín za hodinu na pracovníka.

Zatiaľ čo autonómne roboty sú už k dispozícii a využívajú sa na sejbu, ničenie burín a plečkovanie, automatizácia zberu doteraz nebola možná. RoboVeg Robotti je prvý autonómny systém na zber brokolice, ktorý výrazne prispieva k zvýšeniu produktivity. Pre pestovateľov to znamená zvýšenie efektivity a zníženie nákladov.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down