15.08.2023 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Študenti zo 17 krajín si zmerajú sily v poľnohospodárskych zručnostiach

        Nitra 15. augusta (TASR) - Celkovo 18 tímov zo 17 krajín Európy si zmeria sily na 6. ročníku medzinárodnej súťaže Agro Challenge Slovakia 2023, ktorá sa začína v Nitre. Organizátorom tohtoročnej súťaže v poľnohospodárskych zručnostiach študentov je Stredná odborná škola veterinárna v Nitre v spolupráci s odborníkmi zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Súťaž potrvá do 18. augusta.


        Vyhlasovateľom každoročnej medzinárodnej súťaže je organizácia Europea International. Táto organizácia združuje na európskej úrovni školy v zelenom sektore v oblasti odborného vzdelávania a prípravy. "Súťaž významným spôsobom prispieva k rozvoju poľnohospodárstva, k propagácii regiónu a k posilneniu medzinárodnej spolupráce," skonštatovali organizátori.
        Tímy, medzi ktorými sú aj dva slovenské, budú súťažiť v 18 disciplínach. Patrí k nim stohovanie veľkých balíkov traktorom, výmena nožov na diskovej kosačke či výmena kolies na malotraktore, pílenie a rúbanie dreva, montáž oplôtka, jazda s traktorom a vlečkou po dráhe. Študenti predvedú svoje zručnosti aj v ukladaní malých balíkov na vymedzenú plochu, kotúľaní balíkov sena po dráhe, zbíjaní a drôtikovaní rámikov pre včely.
        V rámci súťaže budú odhadovať živú hmotnosť zvierat, ručne dojiť kravy, šúpať jablká na čas a hodnotiť kvalitu mlieka a mliečnych výrobkov. Súčasťou súťažných disciplín je aj určovanie vajec hydiny a bežcov, určovanie semien celých rastlín obilnín, strukovín, ďatelinovín, olejnín v latinskom jazyku, určovanie chorôb, škodcov a burín kultúrnych plodín podľa obrazovej prílohy a výpočet a príprava kŕmnej dávky pre zvieratá.
        Všetky súťažné disciplíny sa uskutočnia v areáli Strednej odbornej školy veterinárnej v Nitre a v areáli výstaviska Agrokomplex. Každý z účastníkov súťaže získa certifikát o účasti a najlepšie tímy a súťažiaci budú ocenení.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down