22.11.2021 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štvrtina potravín na pultoch obchodov na Slovensku je pod privátnou značkou

Štvrtina potravín na pultoch obchodov na Slovensku je pod privátnou značkou. Podiel slovenských výrobkov medzi nimi je menší ako medzi značkovými výrobkami. Vyplýva to z údajov, ktoré na pondelkovej tlačovej konferencii prezentovala Potravinárska komora Slovenska (PSK).

BRATISLAVA. Podiel privátnych značiek dosiahol v roku 2021 25,1 %, pričom oproti roku 2020 narástol o 0,9 percentuálneho bodu (p. b.). Z porovnania oproti roku 2015 vyplýva, že podiel zahraničných privátnych značiek narástol o 5 p. b.
Najväčšie zastúpenie privátnych značiek na pultoch v maloobchode má podľa prieskumu už tradične reťazec Lidl, a to 50,5 %. Nasleduje Kaufland s 22,6 % a COOP Jednota s podielom 19,9 %. Najnižší podiel privátnych značiek je v sieti predajní Terno, konkrétne 3,9 %. Štandardne je teda v slovenských obchodoch vystavených niečo medzi šestinou a pätinou privátnych výrobkov.
Najvyšší podiel privátnych značiek je v kategórii mlieko, ide o 60 %. Nasledujú mäsové výrobky balené, nemrazené, kde podiel privátnych značiek predstavuje 43 %, a mliečne výrobky – prírodné syry, kde je podiel 41 %. Najmenší podiel privátnych výrobkov je v kategóriách pivo, víno, liehoviny a destiláty a cukrovinky nečokoládové.
Rozdiel je aj z pohľadu jednotlivých typov predajní. Privátne potraviny sú najviac zastúpené v diskontných predajniach s podielom 51 % a v hypermarketoch s 21 %. V malých predajniach a supermarketoch je podiel privátnych značiek najnižší. Regionálny pohľad hovorí o tom, že najnižší podiel, 18 %, privátnych výrobkov je v Bratislavskom kraji a 20 % v Košickom kraji.
Z údajov zároveň vyplýva, že pri podiele 25 % privátnych značiek je 17 % zahraničných privátnych značiek a 8 % slovenských. Zahraničných výrobcov privátnych značiek podľa prieskumu preferuje reťazec Lidl, ale aj Kaufland. Ostatné reťazce majú vyvážený podiel zahraničných a slovenských privátnych značiek. Jedine reťazec COOP Jednota vyrába väčšinu privátnych značiek na Slovensku. Značkové výrobky majú o niečo vyšší podiel slovenských výrobkov.
"Neteší nás narastajúci podiel privátnych značiek na Slovensku. Privátne značky znižujú možnosť voľby pre spotrebiteľa a zároveň prehlbujú závislosť výrobcov potravín od veľkých obchodných reťazcov. Tolerujeme ich ako súčasť trendov v európskom maloobchode, ale s potrebou jasne pomenovať ich negatívne dosahy," poznamenal prezident PKS Daniel Poturnay.
/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down