03.10.2013 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sú hrdí na to, že sú producentmi mlieka

Zväz európskych farmárov (European Dairy Farmers - EDF) realizoval štúdiu, v ktorej sa svojich členov pýtal na otázku týkajúcu sa ich povolania. Výsledkom bolo zistenie, že až 80 percent európskych farmárov je hrdých na to, že sú producentmi mlieka.

Ťažiskom štúdie EDF, v rámci ktorej 216 členom zväzu farmárov položili otázku: „Prečo ešte vlastne chováme kravy?“, bolo spracovanie vý-sledkov odpovedí na otázky položené respondentom. Výsledkom štúdie bolo okrem iného aj zistenie profilu mliečnych farmárov, ktorí sú pyšní na svoje povolanie. Aj napriek „ťažkým časom“ by sa väčšina z nich opäť rozhodla angažovať sa v produkcii mlieka.
Ako prednosť v porovnaní s inými odvetviami videli účastníci prieskumu dobrý spoločenský „imidž“ producentov mlieka, ako aj vyššiu likviditu. Medzi vymenovanými prednosťami mliečnych fariem bolo aj lepšie zhodnotenie prírodných zdrojov. Respondenti akceptovali aj nutné vyššie pracovné vypätie či silnejšie kapitálové nasadenie, bez čoho by nebol možný zisk.
Veľká časť opýtaných farmárov pracuje na plný úväzok na farme a len asi 60% žije iba z príjmov z poľnohospodárstva. Len podniky vo Francúzsku, Holandsku a Nemecku majú relatívne vysoký podiel vedľajších príjmov, ktorých zdrojom sú nepoľnohospodárske činnosti.
Zo štúdie EDF vyplynulo, že až 52% opýtaných sa už ako deti chceli angažovať v tejto oblasti a už v mladosti videli svoju budúcnosť v mliekarenstve. Iba 30% respondentov sa zamýšľalo v detstve nad povolaním úplne mimo agrosektora. Pre ostatných bolo z rodinného prostredia vopred pevne stanovené, aby sa rozhodli pre poľnohospodárske povolanie. Tí sa potom z rozličných dôvodov rozhodli práve pre chov dobytka.
Odpovede na otázku dôvodu voľby povolania „producent mlieka“ boli mnohoraké. Väčšinou to však boli tradícia a osobný záujem výberu tohto povolania – pred orientáciou sa podľa zisku. Podľa EDF asi polovica respondentov zdedila podnik po rodičoch, čo vysvetľuje silnú väzbu na tradície. Klasické zdedené sedliacke dvory sa nachádzajú najmä v Španielsku, Poľsku, Írsku, vo Veľkej Británii a v Nemecku. Vo východnej Európe, Holandsku, Dánsku, Belgicku, Švédsku alebo vo Francúzsku sa však musí mliečna farma odkúpiť od rodičov alebo iných vlastníkov. V týchto krajinách je slabšia orientácia na tradíciu a silnejšie zameranie na zisk. (PPA – ATIS)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down