17.08.2015 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sucho v Česku napáchalo škody za stovky miliónov korún

Sucho spôsobuje poľnohospodárom škody za stovky miliónov korún. Informuje o tom portál E15.cz. Najväčšie straty v rozsahu desiatok percent zaznamenávajú zeleninári, pestovatelia chmeľu, hrozna a zemiakov.

PRAHA. Obilnín sa zoberie medziročne menej len o 4 %, ale problémy sa môžu vyskytnúť pri zakladaní budúcoročnej úrody do vyprahnutej pôdy.
Aktuálne odhady agrárnej a potravinárskej komory i profesiových zväzov hovoria o znížení úrody väčšiny komodít. Chmeľu sa zoberie menej asi o 30 %, cukrovej repy o 25 % menej a kukurice sa v niektorých oblastiach dorobí menej až o polovicu. Ministerstvo poľnohospodárstva očakáva nižšiu úrodu zemiakov o 20 až 30 %.
Straty zeleninárov by mali dosiahnuť okolo 600 až 700 miliónov Kč (22,20 až 25,90 milióna eur), vinárov ochudobní sucho asi o 700 miliónov Kč a ďalšia škoda vznikne poškodením porastov viniča, ktorá sa prejaví v nasledujúcich rokoch.
Regionálne najviac utrpí Juhomoravský kraj, ale aj región Olomouca, stredné Čechy a región Opava.
"Niekto porovnáva tohtoročné sucho s rokom 1947. Rozdiel je však v tom, že tohtoročné sucho nemá taký negatívny vplyv na úrodu obilnín ako v roku 1947. Aspoň toto je pre poľnohospodárov pozitívne," uviedol šéf Poľnohospodárskeho zväzu ČR Martin Pýcha.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down