20.10.2017 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sucho v roku 2017 na západe Slovenska

V najširšom zmysle slova dochádza k suchu pri nedostatku zrážok v dlhšom časovom období. Na Slovensku je to v rozsahu týždňov až mesiacov a môže viesť k nedostatku vody pre ľudské aktivity, či životné prostredie. Jeho dopady sú výsledkom vzájomnej súhry nedostatku zrážok ako je obvyklé a požiadavky ľudí na dodávku vody. Ľudská činnosť tak môže zhoršiť dopady sucha. Na Slovensku spôsobuje sucho problémy hlavne v poľnohospodárstve, lesníctve a vodnom hospodárstve.

Zvyšovanie vlahového deficitu

Obdobie deficitu na väčšine územia Slovenska sa začalo ešte v polovici decembra 2016. Najvyšší vlahový deficit bol pozorovaný na začiatku roku 2017 na južnej polovici územia. Február priniesol zlepšenie situácie vo viacerých regiónoch. Suchým však zostával západ Slovenska, kde sa vlahový deficit naďalej kumuloval. V marci sme monitorovali na väčšine staníc normálne podmienky, na severovýchode doznievala pomerne intenzívna suchá perióda. Tá nebola pre poľnohospodárstvo tak zásadná, nakoľko pôda bola vlhká vplyvom topiaceho sa snehu. Dopady zrážkového deficitu preto neboli výrazné. Záhorie a Podunajská nížina, s výnimkou okolia Hurbanova, aj naďalej zaznamenávali zvyšujúci sa vlahový deficit. Ten bol doplnený až v priebehu posledných aprílových dní a začiatkom mája, kedy intenzívnejšie zrážky dokázali doplniť aj pôdnu vlhkosť. Problematickým zostal iba krajný juhozápad v okolí Bratislavy, kde sa nasýtenie vrchnej vrstvy pôdneho profilu pohybovalo pod bodom zníženej dostupnosti (menej ako 50 percent). Je však potrebné si uvedomiť, že májové zrážky mali prevažne búrkový charakter v dôsledku rozvíjajúcej sa konvekcie. Takéto zrážky majú častokrát len lokálny rozmer a nezasahujú plošne veľké územia. Z tohto dôvodu sa mohli na Podunajskej a Záhorskej nížine nachádzať lokality, kde sa vyskytovali suchšie podmienky než boli monitorované našimi stanicami.

Pôdne sucho

Dlhodobo pretrvávajúci vlahový deficit sa čoraz výraznejšie prejavoval aj na intenzite pôdneho sucha. Miera intenzity sucha (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961-2010) v povrchovej vrstve na konci júna bola na úrovni výnimočného až extrémneho sucha na Záhorí. Výrazné sucho zasahovalo západnú polovicu Podunajskej nížiny a čiastočne aj stredné Považie. Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 centimetrov) bolo na Podunajskej nížine v intervale 10 - 20 percent, v juhozápadnej časti nížiny len do 10 percent.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down