03.07.2012 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Suchoty

Začiatkom mája sme na tomto mieste napísali, že tohtoročnej úrode by pomohol studenší a vlhký máj.

Prvá časť priania sa ešte ako tak splnila; v polovici mája na niektorých nižšie položených miestach, trebárs na Záhorskej nížine, sa dokonca vyskytli dosť výrazné prízemné mrazy. Avšak vlahy bolo - tak ako v predchádzajúcich deviatich mesiacoch - žalostne málo.
Laici si to možno ani neuvedomia, ale je pravdou, že prakticky už celý rok prešiel odvtedy, čo sme na Slovensku plošne zaznamenali výdatnejšie zrážky. Odvtedy, či je jeseň, zima, jar či leto už evidujeme len abnormálne zrážkové suchoty.
Prvý účet z veľkého výkyvu počasia poľnohospodárom v týchto dňoch vystavuje začínajúca sa žatva. Úrody sú - česť výnimkám - zväčša také žalostné, že roľníkom sa o nich nechce ani len hovoriť. Najmiernejšie slovo, ktoré používajú v súvislosti s výnosmi repky a husto siatych obilnín, je katastrofa...
Pomazané hlavy v chlebovom odvetví v týchto dňoch zamestnávajú rôzne úlohy. Patrí k nim aj tvorba agrárnej koncepcie. Jednu z kapitol by určite mali venovať aj fungovaniu rastlinnej výroby v podmienkach čoraz strmších a čoraz častejších klimatických výkyvov.
BOHUMIL URBÁNIK

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down