20.09.2022 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Súťažné orby pokračujú...

Aj keď sme s organizovaním majstrovských súťaží v orbe traktorovými orbovými súpravami na celoslovenskej úrovni skončili už v roku 2007, predsa len sa aj v súčasnosti nájde zopár nadšencov ochotných pripraviť súťaž a pozvať súťažiacich oráčov aspoň na regionálnej, možno by bolo lepšie napísať „obecnej“ úrovni. Takto sa už niekoľko rokov stretávajú nadšenci, ktorým je srdcu blízka „oracia“ technika a sú ochotní sa predviesť, ako sa s ňou dokážu popasovať.

Aj pred niekoľkými dňami prebehla súťaž, ktorú je priaznivci poznajú pod názvom „Majstrovstvá Požitavia v orbe“. V sobotu 20. augusta sa konal už 6. ročník súťaže v orbe traktormi – veteránmi a malotraktormi domácej a továrenskej výroby. V rámci príprav na túto súťaž boli už v predchádzajúcich ročníkoch spracované a na stránke Obecného úradu v Mani zverejnené „Pravidlá súťaže…“ a tlačivá pre prihlasovanie sa súťažiacich oráčom. Väčšina oráčov, ktorí súťažili v predchádzajúcich ročníkoch, reagovala na zverejnené prihlášky okamžite, niektorí hlavne noví oráči sa rozhodovali až na poslednú chvíľu, dokonca jeden oráč si to rozmyslel až ráno. Povedal si, že to skúsi čo ho zoberieme.

Nakoľko do termínu uzávierky prihlášok bolo prihlásených 21 oráčov (z toho aj jeden oráč s konským dvojzáprahom), tak boli pre nich namerané súťažné pozemky a už vtedy sme uvažovali aj s určitou rezervou (s pozemkom navyše, čo sa nám nakoniec hodilo). Nakoľko technické vybavenie prihlásených oráčov sa líšilo (boli prihlásené jedno-, dvoj-, a trojradličné pluhy) museli byť pre nich pripravené súťažné pozemky s rôznymi rozmermi. Dĺžka pozemkov pre dvojnápravové traktory a malotraktory bola stanovená jednotne na 40 m a pre jednonápravové malotraktory sme dĺžku skrátili na polovicu. Nakoľko pôdne podmienky boli dosť náročné, pri šírke pozemku sa rozhodli namerať 8 metrov na jedno orbové teleso pluhu. Na pripravené pozemky teda nastúpilo celkom 22 oráčov.

Tak ako sa už stalo zvykom aj v predchádzajúcich ročníkoch, pred zahájením súťaže bola vykonaná krátka inštruktáž o jej pravidlách a priebehu, nakoľko časť súťažiacich oráčov sa súťažných orieb zúčastnila po prvý krát. Väčšina oráčov, ktorí sa pravidelne zúčastňovali súťaže aj v predchádzajúcich ročníkoch, už pravidlá ovládala, čo sa prejavilo aj v priebehu súťaže, keď napriek zložitým podmienkam, ktoré boli spôsobené hlavne tvrdšou pôdou a väčším množstvo rastlinných zvyškov, okrem jedného súťažiaceho, ktorého súprava mala technickú poruchu, ostatní svoju úlohu aj napriek mokrému (upršanému) záveru úspešne zvládli!

Vyhodnotenie kvality súťažnej orby bolo vykonané podľa kritérií schválených Slovenskou spoločnosťou pre orbu (SSpO). Okrem autora tohto príspevku boli členmi rozhodcovskej komisie tak ako aj v predchádzajúcich ročníkoch Ing. Ján Marták a Ing. Peter Hudec. Na základe „komisionálneho“ posúdenia kvality súťažnej orby bolo rozhodnuté, že v kategórii jednonápravových malotraktorov na 1. mieste skončil Igor Levický z Viesky nad Žitavou, 2. miesto si vyoral Ján Frčka z Prenčova a ako 3. sa umiestnil Jozef Šipoš z Vrábeľ. V kategórii dvojnápravových malotraktorov domácej a továrenskej výroby a traktorov – veteránov sa ako prvý umiestnil Adam Hegeduš zo Šurianok, ako druhý skončil Ján Ješko z Maduníc a na treťom mieste skončil Maroš Oravecz z Dubníka. Ostatní súťažiaci svorne obsadili 4. miesto. Všetci súťažiaci oráči dostali Diplom za účasť a víťazi súťaže boli ocenení maketami lemešov a vecnými cenami.

Majstrovstvá Požitavia v orbe sa pred šiestimi rokmi stali sprievodným podujatím akcie, ktorú jej priaznivci poznajú pod názvom TRAKTORMÁNIA. Aj tento rok bol okrem súťaže v orbe pripravený bohatý sprievodný program, v rámci ktorého vystupovali viaceré hudobné skupiny, boli pripravené rôzne atrakcie pre deti a samozrejme boli organizované aj súťaže v jazdách zručnosti na traktoroch a štvorkolkách pre rôzne vekové kategórie súťažiacich.

Všetkým organizátorom, sponzorom a samozrejme hlavne súťažiacim patrí za úsilie, ktoré vynaložili pri príprave a organizačnom zabezpečení 6. ročníka súťaže „Majstrovstvá Požitavia v orbe“ úprimné poďakovanie a žiada sa vysloviť presvedčenie, že bude mať svoje ďalšie pokračovanie aj v  nasledujúcich rokoch.

Oráči - furmani sa stretli 27. augusta v Podolí na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska a Čiech v orbe konským dvojzáprahom. Na veľmi dobre pripravenej akcii súťažilo v hlavnej „veteránskej“ kategórii 9 oráčov, z toho traja boli z Českej republiky. Najlepšie sa darilo domácemu oráčovi Jozefovi Halásovi, ako druhý skončil Oskár Sňehota (Žarošice - ČR) a tretie miesto si vyoral Ľubomír Chromec z Turčianskych Kľačian. V kategórii oráči – začiatočníci si zmerali sily šiesti oráči. Víťazkou kategórie sa stala Hanka Puváková, na druhom mieste skončil Urban Rodenák a ako tretí sa umiestnil Patrik Ratita.

Tento rok ešte so súťažnými orbami nekončíme. Už v piatok 17. septembra sa môžu priaznivci súťažnej orby môžu stretnúť na podujatí pod názvom „Novosadská brázda“,  ktorého 4. ročník je v aktuálnej príprave a zatiaľ je prihlásených 29 oráčov.

O týždeň nato (24. septembra) sa stretnú oráči – furmani na Majstrovstvách Slovenska v orbe dojzáprahmi jednoradličným pluhom, ktoré sa pripravujú v obci Zemiansky Vrbovok. Dúfajme, že nám počasie vydrží a pripravované podujatia úspešne zvládneme.

doc. Ing. Jozef Ďuďák, CSc.

Slovenská spoločnosť pre orbu

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down