03.05.2016 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svätý Urban vinohradníkov neochránil. Urobí tak vláda?

Víno samé o sebe ako agrárna komodita nemá žiadne politikum. Je však pravda, že často ovplyvňuje politiku oveľa viac ako si pripúšťame. Dobrá diskusia, a teda i dobré zákony, sa ťažko dosiahnu bez tohto božieho nápoja, ktorý prináša inšpiráciu a zdravé nápady. Preto sa víno predmetom politiky môže stať iba vtedy, ak ho nieto.

Víno nie je len liturgický predmet, je nielen nápoj, ktorý sprevádza našu civilizáciu, ale je takmer neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života a našej gastronómie. Francúzi dokonca tvrdia, že víno ani nie je alkohol, pretože je to potravina...

Jeho výroba však nikdy nebola ľahká, a ako celá poľnohospodárska výroba bola vždy vystavená rozmarom prírody. Kresťania aby Pána neobťažovali priamo, ustanovili si za svojho patróna či ochrancu svätého Urbana. Svätý Urban bol podľa tradície rímskym biskupom, ktorý žil v 2. Storočí, a ktorý prenasledovaných kresťanov zachránil tak, že sa ukryli vo vinici. Od tých čias sa stal patrónom vinohradníkov a vinárov a ochrancom pred mrazmi a búrkami. Niektorí súčasní vinohradníci tvrdia, že túto úlohu si svedomite plnil 34 rokov. Ba ďalší dokonca hovoria, že až 60 rokov. Počas tohto obdobia nepripustil nijakú devastáciu slovenských viníc zimnými ani jarnými mrazmi.

Ukázali silu

Čo sa stalo na nebi v minulom týždni, to môžeme my, smrteľníci, ťažko posudzovať. Čo sa však stalo na zemi, to môžeme popísať veľmi presne. Horúci začiatok apríla s teplotami nad 20 °C, spojený s obrovskou zásobou studeného arktického vzduchu nad severným pólom, spustil štandardný fyzikálny model. Teplý vzduch, keďže je ľahší, vystúpil do väčších výšok, a jeho miesto zaujal ťažší, studený vzduch. To, že ide o štandardný proces, vyskytujúci sa v rôznej intenzite, nám hovoria „traja zmrznutí“ z nášho kalendára. Pankrác, Servác a Bonifác prišli síce tohto roku o dva týždne skôr, ako je obvyklé, ale asi na to mali nejaký dôvod. A možno iba využili nejaký chaos na nebi alebo nepozornosť svätého Urbana na to, aby mocne udreli.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down