23.03.2011 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svetlo na konci tunela?

Kontroverzný zákon č. 140/2010 Z. z. o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi odberateľom a dodávateľom tovaru, ktorým sú potraviny, mal od 1. apríla tohto roku upadnúť do zabudnutia. No zdá sa, že koalícii sa nielenže nepodarí dodržať tento termín, ale otázne je, či sa tento zákon vôbec zruší.

Na základe minulotýždňového rokovania Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie možno totiž usudzovať, že ani medzi poslancami koaličných strán nemá vládny návrh zákona o zrušení zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi odberateľom a dodávateľom tovaru, ktorým sú potraviny, stopercentnú podporu.
Pri hlasovaní o tomto zákone na pôde pôdohospodárskeho výboru totiž za návrh predneseného uznesenia hlasovali len štyria poslanci, pričom proti hlasovalo päť poslancov a traja poslanci sa hlasovania zdržali. S podporou tohto zákona, ktorého prijatie je zakotvené aj v Programovom vyhlásení vlády SR, majú problém dvaja poslanci z Mostu – Híd - Igor Sidor a Elemér Jakab, ako aj Peter Muránsky z KDH.
Týmto poslancom podľa ich vyjadrení pre denník Pravda prekáža najmä to, že rezort hospodárstva ešte stále nepripravil takzvaný etický kódex, ktorý by mal byť akousi náhradou za zrušený zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch.
Vládna koalícia chce teda opäť niečo zrušiť ešte predtým, než má za to pripravenú náhradu. Otázne je však i to, či etický kódex vôbec môže byť náhradou za uvedenú legislatívnu normu. Etický kódex – nech už bude akýkoľvek – môže totiž fungovať len na báze dobrovoľnosti, pričom už dva obchodné reťazce sa nechali počuť, že oni ten etický kódex „nepodpíšu“.
Agrárna samospráva, ktorá prijatie zákona o neprimeraných podmienkach v podstate iniciovala a jeho zrušenie jednoznačne odmieta, upozornila, že slovenským potravinárom etický kódex určite nepomôže.
To, či sa nakoniec zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch zruší, respektíve kedy k tomu dôjde, by sa malo rozhodnúť už na prebiehajúcej, 16. schôdzi Národnej rady SR. Najreálnejší scenár je však taký, že parlamentné plénum nakoniec predsa len schváli vládny návrh zákona o zrušení zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi odberateľom a dodávateľom tovaru, ktorým sú potraviny, ale s tým že nadobudne účinnosť od 1. mája 2011. Dopadne to teda zrejme tak, ako to vo svojom uznesení navrhuje Výbor Národnej rady SR pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu, ktorý je v prípade tohoto zákona gestorským výborom.
Neschválenie uvedeného vládneho návrhu zákona by bolo – pravdu povediac - dosť veľkým prekvapením. Ale, nebolo snáď rovnakým prekvapením pred časom aj to, keď pri záverečnom hlasovaní v Národnej rade SR neprešiel návrh na zvýšenie spotrebnej dane z piva?

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down