13.07.2014 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svetová produkcia potravín by v nasledujúcich 10 rokoch mala rásť

Svetová produkcia potravín bude v najbližšom desaťročí rásť a mala by tak pokryť očakávané potreby rastúcej populácie. Uviedli to tento týždeň vo svojej prognóze o vývoji agrotrhu Agricultural Outlook 2014-2023 Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Informovala o tom agentúra Reuters.

RÍM. Obe organizácie uviedli, že svetová produkcia a spotreba potravín by mali v nasledujúcich 10 rokoch pokračovať v raste, nakoľko životná úroveň obyvateľstva rozvíjajúcich sa ekonomík sa zvyšuje. Tempo rastu by však malo byť miernejšie než v predchádzajúcom desaťročí, dodávajú.

Rastúca produkcia by mala zároveň udržať ceny komodít na stabilnej úrovni a nemali by sa tak opakovať prudké výkyvy v cenách z minulých rokov. Najdramatickejšia situácia bola v roku 2008, keď ceny potravín vyskočili na rekordné úrovne, čo v mnohých krajinách sveta vyvolalo masové nepokoje.

"Trhy a agrokomoditami sa začínajú zotavovať z obrovských turbulencií v minulých rokoch, no určite tu nie je priestor na uspokojenie sa so súčasnou situáciou," povedal generálny tajomník OECD Ángel Gurría, ktorý v Ríme predstavil spomínanú novú prognózu. Ako dodal, v budúcich 10 rokoch sa vyprodukuje dostatok potravín, hrozbou pre potravinovú bezpečnosť však ostáva podľa neho pokračujúce rozsiahle plytvanie s potravinami.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down