11.11.2016 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svetové ceny potravín aj v októbri vzrástli

Svetové ceny potravín aj v októbri vzrástli. Ceny potravín vytrvalo stúpajú od januára, keď dosiahli najnižšiu úroveň za sedem rokov. Len v júli nakrátko mierne klesli. Vyplýva to z najnovších údajov Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktoré dnes zverejnila agentúra Reuters.

RÍM. Cenový index potravín FAO, ktorý sleduje zmeny cien v rámci potravinového koša zahŕňajúceho obilniny, olejniny, mäso, cukor a mliečne produkty, v októbri vzrástol medzimesačne o 0,7 % na 172,6 bodu. V medziročnom porovnaní sa hodnota indexu zvýšila o 9,1 %.

Vytrvalý dopyt po syre a masle v Európskej únii podporil nárast cien mliečnych produktov v októbri o 3,9 %. Aj cukor zdražel v reakcii na pokles jeho produkcie v Brazílii a Indii.

A naopak, slabý globálny dopyt po palmovom oleji sa podpísal pod pokles cien olejov a zároveň menší apetít Európanov po bravčom mäse  dovážanom z Činy prispel k zníženiu jeho cien.

Podľa hlavného analytika FAO Abdolreza Abbassiana vyhliadky na solídnu úrodu základných potravín, ako sú obilniny, naznačujú, že rast ich cien bude pravdepodobne len mierny. Aj keď na druhej strane výkyvy menových kurzov a neistota po amerických prezidentských voľbách sťažujú odhady.

Ceny obilnín v októbri vzrástli medzimesačne o 1 %, ale FAO predpovedá, že tohoročná úroda pšenice by mala byť o 1,5 % väčšia ako vlani, čo sa neskôr odrazí na cenách obilnín.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down