07.06.2024 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svetové ceny potravín rástli aj v máji, tretí mesiac po sebe

        Rím 7. júna (TASR) - Svetové ceny potravín pokračovali v raste aj v máji, tretí mesiac v rade. Príčinou sú ceny obilnín a mliečnych výrobkov, ktorých rast viac než kompenzoval pokles cien cukru a rastlinných olejov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na najnovšie údaje Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).


        Index cien potravín FAO, ktorý sleduje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, dosiahol v máji 120,4 bodu. V porovnaní s aprílom, za ktorý boli údaje revidované smerom nahor, sa tak zvýšili o 0,9 %. Aj keď ceny rástli tretí mesiac po sebe, oproti máju minulého roka boli stále o 3,4 % nižšie.
        Pod ďalšie zvýšenie cien potravín minulý mesiac sa podpísali najmä ceny obilnín a mliečnych výrobkov. Ceny obilnín sa medzimesačne zvýšili o 6,3 %, za čím sú najmä obavy o vývoj úrod v kľúčových pestovateľských oblastiach ako Severná Amerika, Európa a oblasť okolo Čierneho mora.
        Ceny mliečnych produktov vzrástli v máji v porovnaní s aprílom o 1,8 %. Dôvodom je zvýšený dopyt pred prázdninami v obave, že produkcia mlieka v západnej Európe v nasledujúcom období klesne.
        Naopak, ceny cukru podľa FAO klesli o 7,5 %. Ovplyvňuje to zber cukrovej trstiny v Brazílii, kde sa ukazuje dobrá úroda. Klesli aj ceny rastlinných olejov, konkrétne o 2,4 %. V rámci nich sa výrazne znížila cena palmového oleja, ktorá reagovala na vyššiu produkciu.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down