08.05.2023 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svetové ceny potravín v apríli vzrástli, prvýkrát za posledný rok

        Rím 8. mája (TASR) - Svetové ceny potravín zaznamenali minulý mesiac rast, prvý za posledný rok. Poukázali na to údaje Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) s tým, že svetové ceny nahor posunuli vyššie ceny cukru, mäsa a ryže. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.


        Index cien potravín, ktorý sleduje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, dosiahol v apríli 127,2 bodu oproti marcovej hodnote 126,5 bodu. Údaje za marec organizácia revidovala mierne nadol, keď pôvodne za daný mesiac uvádzala index na hodnote 126,9 bodu.        
        Pod rast sa podpísalo zvýšenie cien mäsa, cukru a ryže. Ich ceny mali na celkový vývoj cien potravín väčší vplyv než pokles cien väčšiny obilnín, rastlinných olejov a mliečnych produktov.
        Ceny cukru vzrástli o 17,6 %, pričom dosiahli najvyššiu úroveň od októbra 2011. Veľkou mierou ich ovplyvnila nadol revidovaná prognóza produkcie v Číne a Indii. Oproti pôvodným odhadom sa očakáva nižšia produkcia aj v Thajsku a Európskej únii.
        Vzrástli aj ceny mäsa, aj keď podstatne miernejšie. Ich rast dosiahol 1,3 %.
        Naopak, ceny mliečnych produktov klesli o 1,7 % a ceny rastlinných olejov o 1,3 %. Ceny obilnín sa znížili o 1,7 %, keď klesli ceny všetkých hlavných obilnín mimo ryže, ktorej ceny, naopak, prudko vzrástli. "Rast cien ryže je extrémne znepokojujúci a je preto nevyhnutné predĺžiť Čiernomorskú obilnú iniciatívu, aby sa zabránilo prudkému rastu cien aj pri pšenici a kukurici," povedal hlavný ekonóm FAO Maximo Torero odkazujúc na dohodu o vývoze ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down