06.01.2023 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svetové ceny potravín v decembri klesli, ale za celý rok vzrástli

      Rím 6. januára (TASR) - Svetové ceny potravín v decembri klesli, už deviaty mesiac po sebe. Napriek tomu za celý rok 2022 dosiahli rekordnú výšku. Ukázali to v piatok údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). TASR o tom informuje na základe správy Reuters.


      Index cien potravín Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorý sleduje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, minulý mesiac klesol na 132,4 bodu z revidovaných 135 bodov v novembri. FAO upravila novembrový výsledok smerom nadol z pôvodných 135,7 bodu.
      Za rok 2022 ako celok však dosiahol tento referenčný index v priemere 143,7 bodu. To je o 18 bodov alebo 14,3 % viac ako v roku 2021 a najvyššia hodnota indexu od začiatku jeho sledovania v roku 1990.
      Pokles indexu v decembri bol spôsobený prudkým znížením cien rastlinných olejov spolu s určitým poklesom cien obilnín a mäsa, čo však zmiernil nárast cien cukru a mliečnych výrobkov, uviedla FAO.
      Ceny potravín prudko vzrástli po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári minulého roka pre obavy z narušenia obchodu v Čiernom mori. Tieto zisky sa neskôr čiastočne znížili vďaka vytvoreniu koridoru na vývoz z Ukrajiny za podpory OSN.
      FAO minulý rok uviedla, že náklady na dovoz potravín v roku 2022 povedú najchudobnejšie krajiny k zníženiu objemu prepravy.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down