06.01.2022 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svetové ceny potravín v decembri mierne klesli, ale za celý rok prudko vzrástli

Svetové ceny potravín v decembri mierne klesli po štyroch po sebe nasledujúcich mesiacoch rastu. Za celý rok 2021 však strmo stúpli, až o 28 %, najviac od roku 2011. Ukázali to vo štvrtok údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

BRATISLAVA. Podľa nich sa index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, v decembri znížil na 133,7 bodu z revidovaných 134,9 bodu v novembri.
      Spresnená hodnota novembrového indexu je vyššia ako pôvodne uvádzaných 134,4 bodu.
      Za celý rok 2021 dosiahol index cien potravín FAO priemernú hodnotu 125,7 bodu, čo je o 28,1 % viac ako v roku 2020 a najviac od roku 2011, keď bol na úrovni 131,9 bodu.
      Nárast indexu na desaťročné maximum v minulom roku odráža horšiu úrodu a silný dopyt.
      S výnimkou mliečnych výrobkov sa ceny všetkých kategórií v indexe cien potravín v decembri znížili, pričom výrazne klesli najmä ceny rastlinných olejov a cukru, uviedla agentúra. Za celý rok 2021 však všetky kategórie zaznamenali prudký nárast cien, dodala.
      Drahšie potraviny prispeli tiež k zvýšeniu inflácie. A to v čase, keď sa hospodárstva zotavujú z krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu.
      FAO upozornila, že vyššie náklady na potraviny v krajinách závislých od dovozu ohrozujú chudobnejšie obyvateľstvo.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down