04.08.2023 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svetové ceny potravín v júli ožili a vzrástli z dvojročného minima v júni

        Rím 4. augusta (TASR) - Svetové ceny potravín v júli ožili a vzrástli potom, ako mesiac predtým dosiahli dvojročné minimum. Prispelo k tomu obnovenie napätia na trhu s rastlinnými olejmi pre problémy s exportom z vojnou zničenej Ukrajiny. Ukázali to v piatok údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). TASR o tom informuje na základe správy Reuters.


        Podľa FAO sa index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru v júli 2023 zvýšil na 123,9 bodu z revidovaných 122,4 bodu v júni (122,3 bodu pri rýchlom odhade).
        Júlová hodnota indexu bola aj napriek nárastu takmer o 12 % nižšia ako pred rokom a 22 % pod historickým maximom, ktoré dosiahla v marci 2022 po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.
        Z údajov FAO ďalej vyplýva, že index cien rastlinných olejov v júli vzrástol, prvýkrát za osem mesiacov, a to o 12,1 %. Spôsobili to vyššie ceny slnečnicového, palmového, sójového a repkového oleja.         
        Na druhej strane ceny cukru klesli o 3,9 % vďaka dobrej úrode cukrovej trstiny v Brazílii v sezóne 2023/24 a dažďom, ktoré prospievajú pôdnej vlhkosti vo väčšine pestovateľských oblastí v Indii.
        Aj index cien cereálií sa v júli znížil, o 0,5 %, v dôsledku poklesu cien obilnín o 4,8 %.
        Ceny mlieka a mliečnych výrobkov v júli klesli siedmy mesiac po sebe, a to o 0,4 %, vďaka nižším cenám sušeného odstredeného mlieka a masla. Index cien mäsa klesol o 0,3 %.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down