05.01.2024 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svetové ceny potravín v roku 2023 klesli takmer o 14 %

        Paríž 5. januára (TASR) - Svetové ceny potravín v minulom roku klesli takmer o 14 %, pod čo sa podpísal najmä vývoj cien obilnín a jedlých olejov. Uviedla to v piatok Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Informovala o tom agentúra AFP.


        Index cien potravín, ktorý sleduje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, dosiahol za minulý rok 124 bodov a oproti roku 2022 tak klesol o 13,7 %. Ceny cukru síce o viac než štvrtinu vzrástli, ich rast však kompenzoval pokles cien obilnín a jedlých olejov.
        Ceny obilnín klesli o 15,4 %, keďže zásoby na trhu sa podľa FAO v porovnaní s rokom 2022 výrazne zvýšili. V rámci týchto komodít sa opačne vyvíjali iba ceny ryže, ktoré oproti roku 2022 vzrástli až o 21 %. Dôvodom je klimatický fenomén El Niňo a obmedzovanie vývozu zo strany Indie.
        Ešte výraznejší pokles však zaznamenali ceny jedlých olejov. Tie sa znížili o 32,7 %, k čomu prispelo zvýšenie dodávok na trh a pokles produkcie biopalív.
        Na druhej strane, ceny cukru vzrástli v roku 2023 o 26,7 %. Za samotný december však zaznamenali pokles, keď Brazília zvýšila dodávky na svetové trhy.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down