14.04.2022 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svetové inštitúcie vyzvali na rýchle kroky na zaistenie potravinovej bezpečnosti

      Washington 14. apríla (TASR) - Svetová banka, Medzinárodný menový fond (MMF), Svetový potravinový program (WFP) a Svetová obchodná organizácia (WTO) vyzvali na urýchlenú koordinovanú akciu na zaistenie potravinovej bezpečnosti. V tejto súvislosti zároveň vyzvali jednotlivé krajiny, aby sa neuchyľovali k zákazu exportu potravín a priemyselných hnojív. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.    


      V spoločnom vyhlásení predstavitelia štyroch svetových inštitúcií varovali, že vojna na Ukrajine ešte zvyšuje tlak, ktorý vyvolali pandemická kríza a klimatická zmena. To vedie k ďalšej nestabilite a konfliktom, dodali šéfovia inštitúcií pred jarným zasadnutím MMF a Svetovej banky, ktoré sa uskutoční na budúci týždeň. Najväčšej hrozbe čelia najchudobnejšie štáty, problémy však rýchlo rastú aj v stredne príjmových krajinách, v ktorých žije väčšina chudobných, varovali šéfka MMF Kristalina Georgievová, prezident Svetovej banky David Malpass, šéf WFP David Beasley a šéfka WTO Ngozi Okonjo-Iwealaová.
      Navyše k rastu cien potravín sa pridáva prudký rast cien priemyselných hnojív, čo ohrozuje produkciu potravín v mnohých krajinách sveta, upozornili. Inštitúcie sú preto pripravené na zvýšenie finančnej podpory pre najchudobnejšie krajiny. Zároveň vyzvali medzinárodné spoločenstvo na poskytnutie grantov a ďalších foriem zafinancovania dodávok potravín pre najchudobnejších, ako aj na finančnú podporu malých farmárov najohrozenejších rýchlym rastom cien. Zároveň požiadali štáty, aby sa vyhli reštriktívnym opatreniam, ako je zákaz exportu potravín a priemyselných hnojív.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down