25.05.2018 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svetový deň včiel pripomína ich dôležitosť pre potravinovú bezpečnosť

Ľubľana, 20. máj 2018. Pri príležitosti prvých osláv Svetového dňa včiel zorganizovala v Ľubľane Slovinská republika medzinárodnú ministerskú konferenciu o dôležitosti včiel a iných opeľovačov pre trvalo udržateľné poľnohospodárstvo a potravinovú bezpečnosť. Slovenskú republiku zastupovala vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

Neoceniteľný význam

„Každá tretia lyžica jedla závisí od opeľovania. Opeľovanie nie je len o množstve dôležitých základných potravín, ale tiež prispieva k výžive ľudí z hľadiska rozmanitosti a lepšej kvality potravín. Medzinárodná štúdia odhaduje, že ročná celosvetová produkcia potravín, ktorá závisí od opeľovania, dosahuje hodnotu až 577 miliárd dolárov. Opeľovaním poľnohospodárskych rastlín poskytujú medonosné včely aj dôležité príležitosti na vytváranie pracovných miest a príjmov pre poľnohospodárov na vidieku, najmä pre malé a rodinné farmy v najchudobnejších a najviac izolovaných komunitách. Včelárske a včelie výrobky ako med, včelí vosk, peľ a propolis, sú cenené v každej spoločnosti a majú svoje miesto na trhoch. Okrem toho, včelárstvo môže vytvárať príjmy v súvislosti s cestovným ruchom a medicínou,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná.

Včely sú prítomné takmer vo všetkých pozemských ekosystémoch sveta. Takmer 90 percent svetových druhov kvitnúcich rastlín závisí, úplne alebo aspoň čiastočne, od opeľovania zvieratami. Okrem toho, že sú dôležité pre opeľovanie, sú dôležitými ukazovateľmi stavu životného prostredia, vrátane reakcií na globálne otepľovanie. Biodiverzita v poľnohospodárskej krajine môže zabezpečiť dôležité opeľovanie a chované opeľovače môžu slúžiť ako forma poistenia proti rizikám spôsobovaných škodcami a chorobami.

Dôležitou otázkou, ktorú treba naliehavo riešiť, je celosvetový pokles rozmanitosti a hustoty opeľovačov. Štúdie svetovo uznávanej Organizácie Spojených národov a Medzinárodnej únie na ochranu prírody ukazujú, že populácie včiel a iných opeľovačov sa výrazne znížili, čím sa stávajú čoraz viac ohrozenými a ohrozujú tak trvalé poskytovanie služieb na opeľovanie. To je spôsobené mnohými faktormi, ktoré sú dôsledkom ľudskej činnosti, ako napr. intenzívne poľnohospodárstvo, rozšírené a nadmerné využívanie pesticídov a znečistenie.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down