15.12.2020 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Svetový – slovenský výrobca poľnohospodárskej techniky

Je ich ako šafranu a pokojne ich môžeme nazvať aj ohrozeným druhom. Na Slovensku máme len dvoch výrobcov poľnohospodárskej techniky a len jeden z nich sa môže pochváliť tým, že dodáva diely pre takého giganta, akým je John Deere. Áno, tušíte správne. Hovoríme o spoločnosti Greenpon – slovenskom výrobcovi techniky na chemickú ochranu rastlín a drenážnych čističov. Firma je na trhu už viac, ako dve desaťročia a vďaka svojmu know-how a kvalitnému spracovaniu prerazila aj za našimi hranicami.

I malá slovenská firma má čo našim poľnohospodárom ponúknuť. Najmä, ak jej výrobky zodpovedajú kvalitatívnym štandardom takých výrobcov, ako je John Deere a jeho dcérska spoločnosť Mazzotti. Firma Greenpon sa už vo svojich začiatkoch venovala práci s postrekovačmi – konkrétne generálnym opravám, či ich povinnému testovaniu, ktoré vykonáva dodnes. Postupom času sa šikovné slovenské ruky v Ponikoch začali venovať i výrobe vlastných postrekovačov.

Prečo si zvoliť práve postrekovač od slovenského výrobcu? Odpoveď je jednoduchá. Postrekovač, ktorý je vyrobený u nás bude ľahké servisovať, pretože náhradné diely sú dostupné na sklade výrobcu takmer určite ešte v daný deň. Ak sa vydáte do okolia Banskej Bystrice, či konkrétne do obce Poniky, prídete na ďalšiu výhodu. Firma totiž svoje postrekovače testuje v kopcovitých terénoch a ak tieto náročné podmienky postrekovače zvládnu, dokážu bez problémov pracovať kdekoľvek na Slovensku, i vo svete.

„Postrekovacie ramená pre samohybné postrekovače v záberoch od 24 do 36 m vyrábame pre John Deere - Mazzotti už piatym rokom. Ramená sú produktom nášho vývojového oddelenia na čele s Ing. Dušanom Králikom a o jedinečnosti riešenia svedčí aj skutočnosť , že nám bol na jedinečné riešenie priznaný patent.  Postrekovače s našimi ramenami pracujú po celom svete v krajinách, ako je Kazachstan, Bielorusko, Ukrajina, Austrália, Čína. Celkovo jazdí po svete 150-160 samochodov s našimi ramenami,“ uviedol Ing. Milan Králik, konateľ spoločnosti Greenpon.

Slovenská kvalita

Za kvalitou sa teda netreba obzerať za naše hranice. Natáčacia náprava, kopírovanie terénu pomocou ultrazvuku, či vypínanie sekcií a jednotlivých dýz je dnes samozrejmosťou aj u nášho výrobcu. Aj vďaka pozitívnej spätnej väzbe od firmy John Deere -  Mazzotti a užívateľov týchto žltých postrekovačov došlo k ďalšiemu rozvoju firmy. „Investovali sme do modernizácie výrobných liniek a postrekovačov samotných. Teraz disponujú moderným dizajnom a technológiami, akým je napríklad ultrazvukové vyrovnávanie ramien. Momentálne prichádzame na trh ťahaných postrekovačov v plnej sile s dvoma vynovenými modelmi Pony PLUS a Pegas. Model Pegas navyše používa tie isté ramená, ako postrekovače Mazzotti MAF,“ hovorí konateľ spoločnosti.

Systém ovládania postreku sa takisto robí v Ponikách, ale je prispôsobený tak, aby spolupracoval so systémami od špičkových výrobcov, ako sú TeeJet, alebo Müller Electronik.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down