04.09.2019 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ŠVPS eviduje 23 prípadov AMO, z toho 11 u domácich ošípaných

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR dosiaľ zaznamenala na juhovýchodnom Slovensku 23 potvrdených prípadov výskytu afrického moru ošípaných (AMO). V 12 prípadoch išlo o uhynutých alebo ulovených diviakov a 11 prípadov sa týkalo chovaných domácich ošípaných.

TREBIŠOV. "Všetky nové ohniská sa vyskytujú v oblasti, kde už boli v predchádzajúcom období potvrdené výskyty, a sú tu aj nálezy pozitívnych diviakov na africký mor ošípaných," uviedla v utorok ŠVPS na svojom webe.
Z nakazených diviakov naposledy potvrdili prípad 2. septembra. Týka sa nájdeného uhynutého zvieraťa v poľovnom revíri Bamara - Brehov, presnejšie katastrálneho územia Kucany. V tomto poľovnom revíri už predtým našli štyri uhynuté diviaky s nákazou. Celkovo sa nálezy týkajú katastrálnych území Kucany, Zatín, Ladmovce, Zemplínske Jastrabie, Cejkov a Svätuše.
Z domácich ošípaných išlo o potvrdené prípady v obciach Brehov, Rad, Zemplín, Svätá Mária, Somotor, Veľký Kamenec a Strážne (všetky okr. Trebišov). Vôbec prvý výskyt AMO na území SR potvrdili 25. júla 2019 v domácom chove v obci Strážne. V rámci opatrení štátni veterinári likvidovali chovy ošípaných v obciach, v ktorých došlo k výskytu nákazy.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down